Olaszországban sztrájk kezdődött a közszolgálati RAI sajtóorgánumnál – írta a 444.hu a Politico hírére hivatkozva. Az újságírók úgy érzik, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök kormánya saját szócsövévé akarja tenni a műsorszolgáltatót. Meloni 2022-es hatalomra kerülése óta több műsorvezető is távozott a RAI-tól a fokozódó kormányzati nyomás miatt.
Legutóbb az okozott botrányt, hogy április 25-én „szerkesztőségi okokból” nem engedtek felolvasni egy antifasiszta monológot a felszabadulás évfordulóján. Meloni kormánya azért is sok kritikát kap, mert szigorítani akarja a rágalmazásra vonatkozó szabályokat, ami sokak szerint az újságírók elhallgattatásához vezethet.
Meloni sógora, aki egyben kabinetminiszter, Francesco Lollobrigida büntetőfeljelentést tett a La7 független csatorna egyik televíziós kommentátora ellen, amiért az azt mondta, hogy Lollobrigida „úgy beszélt, mint egy Gauleiter”. Ezzel a megszálló náci Németország regionális vezetőire utalt. A rágalmazás Olaszországban bűncselekménynek minősülhet, amely akár hat év börtönnel is büntethető. Az alkotmánybíróság elrendelte a rágalmazási törvény reformját, hogy megszűnjön az újságírók kriminalizálása. Meloni kormánya elhalasztotta a törvényjavaslat parlamenti vitáját.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) legfrissebb sajtószabadság-indexében Olaszország öt helyet rontva a 46. helyre esett vissza. Az RSF jelentése „Giorgia Meloni Olaszországát” említette példaként arra, hogy politikai csoportok a média ökoszisztémájának áthangszerelését készítik elő, illetve ahol a kormányzó parlamenti koalíció egyik tagja megpróbálja megszerezni a második legnagyobb hírügynökséget, az AGI-t.