Az Európai Unió és az Egyesült Államok sem nézi jó szemmel Kína gazdasági befolyásszerzését, és igyekeznek, politikai és adminisztratív akadályokat gördíteni ez elé. A magyar kormány azonban egyfajta hintapolitikát folytatva figyelmen kívül hagyja szövetségei törekvéseit és tárt karokkal fogadja a kínaiakat, derül ki laptársunk, az Mfor írásából.
Az itt végrehajtott kínai beruházások volumene látványosan növekedett az elmúlt években, és Peking ebből a szempontból mára az egyik legfontosabb gazdasági partnere lett Magyarországnak. Ellenben nem látható, hogy ezek a beruházások a magyar gazdaság számára általánosságban mennyire hasznosak, hiszen a Budapest-Belgrád vasútvonal valószínűleg soha nem térül meg, és az akkumulátorgyárak kapcsán is nagyon sok az ellenérv.
Ami a külkereskedelmi forgalmat illeti, az valóban látványosan nőtt, fájó azonban, hogy nem azért, mert a magyar vállalatok exportja felfutott volna. Éppen ellenkezőleg, a kivitel az elmúlt években még csökkent is. A növekvő forgalom mögött az áll, hogy az import viszont brutálisan nőtt, aminek a gazdasági előnyei a magyar vállalkozók szempontjából nem feltétlen előnyösek. Az erőteljes kínai előretörésnek elsősorban azok a kormányközeli vállalkozások a nyertesei, amelyek beszállítóként a beruházások megvalósításában részt vesznek, vagy a behozott kínai termékek logisztikájában közreműködnek.