3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Meglepően nyilatkozott David Davis, aki Tallinban azt mondta, hogy országának szüksége van az Európai Unióból érkező alacsonyabb képzettségű munkaerőre, így még sok évig nyitva marad számukra a munkaerőpiac. Na de ha így van, akkor egyáltalán minek a kilépés?
David Davis, a Brexitért felelős miniszter. Fotó: EPA/Sean Dempsey

Sokan mondták, hogy az angolok lábon lőtték magukat az egész európai uniós népszavazással és főleg annak végeredményével. A vidéki, idősebb lakosságot azzal heccelték fel, hogy majd nem jön több lengyel és egyéb nemzetiségű munkaerő, nem fog mindenhol akcentussal beszélő külföldivel találkozni, ha bármilyen szolgáltatást vesz igénybe, hisz valaha rég nem így volt. Nos, ez az egyetlen választói elképzelés sem valósul meg, hisz nagy a jólét, és nincsenek „bennszülöttek”, akik elvégeznék a munkát.

Mégis kell a munkaerő

Ezt ráadásul nem más, mint a kilépésért felelős miniszter mondta Tallinban, észtországi látogatásán. Szerinte a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban sokáig nem lesznek helyi erők, így továbbra is örömmel várják az Európai Unióból érkezőket, és a brit gazdaságnak továbbra is szüksége van rájuk a gazdasági siker fenntartásához. Részletezte is az iparágakat: vendéglátás, szállodák és éttermek, ápolók, mezőgazdasági dolgozók. Vagyis mindazok, amelyekről a szavazópolgárok azt gondolták, hogy sokan vannak, és ha kilépnek, egy csapásra nem lesz rájuk szükség.

A távoli jövő

A magasabb képzettségű dolgozókat illetően eddig is hangoztatták, hogy örömmel fogják őket fogadni, hisz az úgynevezett agyelszívást minden fogadó ország szereti. Így összességében minden marad a régiben, jöhet magasabb és alacsonyabb képzettségű egyaránt.

A miniszter szerint majd egyszer a távoli jövőben ráveszik saját polgáraikat, hogy méltóztassanak az említett, alacsonyabb képzettséget igénylő iparágakban dolgozni. Mire ez bekövetkezik, még az sem kizárt, hogy a mostani kibocsátó országokban megemelkedik annyira a bérszínvonal, hogy csökken a más országokban munkavállalók száma, és akkor Anglia számára magától is megoldódna a probléma, sőt, még EU tagként is munkaerőhiány keletkezhetne.

Mit szól ehhez May?

Nem kizárt persze, hogy Davis most körüludvarolja az európai, főleg a később csatlakozott uniós országok kormányait, hogy könnyebben érhessen el eredményeket a tárgyalások során, és megpróbálja a 27 tárgyalófél közti egységet kissé megbontani. Kérdés az is, hogy van-e közte és a kormányfő között érdemi nézeteltérés ebben a kérdésben?

Theresa May kormányfő már belügyminiszter korában is állandóan számokkal foglalkozott, az érdekelte, hogy lehet éves szinten 50 ezerre csökkenteni az EU-ból érkezők számát. Csakhogy ha a gazdaság igénye nagyobb ennél, akkor hiába akarja lecsökkenteni. Ezzel valószínűleg ő is tisztában van, de saját népének is el kell adni valamit, ha már egyszer elvállalta a Brexit miniszterelnökének hálátlan szerepét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG