3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A Törökországgal kötött megállapodás működni látszik, visszaesett az onnan a görög szigetekre érkezett menekültek száma. Ez azonban csak egy út, a Földközi tengeren keresztül változatlan intenzitással zajlik a forgalom. Az eleinte mindenkit befogadó német kancellárnak most ezeket is el kell reteszelnie.
Angela Merkel. Kép forrása: AP/Michael Sohn

Délen a veszély

Nem könnyű Angela Merkel helyzete. A szellemet kiengedte a palackból, amikor úgy döntött, minden menedékkérőt beenged, anélkül, hogy végiggondolta volna, vajon ezer, egymillió vagy akár egymilliárd ember jelentkezik. Egymilliónál betelt a pohár, a németeknek elegük lett, így nincs más választásuk, mint kiépíteni az Európa-erődöt (szerencsére egész más értelemben, mint 72-73 évvel korábban), vagyis a kontinens minden oldalán meggátolni a menekültek és persze az embercsempészek szabad áramlását.

A török partok konszolidációja után Líbia tűnik a legnagyobb problémának, de Egyiptomból is sokan próbálkoznak. A Bloomberg szerint a németek felmérték, hogy egymillió ember várakozik Észak-Afrikában abban a reményben, hogy Európába jutnak. Ez pánikot keltett a kancellárián, hisz még egy ilyen rohammal nem birkózna meg az ország. A német külpolitika számára élet-halál kérdés lett a menekültek számának minimálisra szorítása, és ezt úgy próbálják elérni, hogy az indulási országokkal próbálnak megállapodni, ahogy Törökországgal is tették.

Geopolitikai szerep

Ez azt jelenti, hogy Merkel kénytelen aktívan bekapcsolódni a geopolitikába, noha korábban nem gondolt arra, hogy Németország ebbe a szerepbe kényszerül. Eddig csak Európán belül nehezedett rá nagy súly: először a görög válság kapcsán derült ki, hogy ő gyakorlatilag Európa gazdasági vezetője, majd az ukrán válság során tekintették őt Putyin ellensúlyának, és kétségkívül a francia elnökkel együtt sikerült is neki Minszkben tető alá hozni a kelet-ukrajnai tűzszünetet.

Most azonban túl kell lépni a kontinens határain: Egyiptommal és Líbiával kell tárgyalni, Líbiában ráadásul egyelőre gyakorlatilag nem is üzemel olyan kormány, melynek hatalma az egész országra kiterjedne. A tárgyalások most El-Sisi egyiptomi elnökkel kezdődnek, az első konkrét tárgyalási pont az egyiptomi-líbiai határ védelméhez nyújtandó német segítség. A német kormánykoalíció egyúttal szorgalmazza, hogy az EU minősítse biztonságos országnak Marokkót, Algériát és Tunéziát, hogy oda vissza lehessen küldeni, aki nem jogosult a német menedékjogra.

Sürgeti az idő, de bejöhet neki

Az eredmények elérését sürgeti az ENSZ egy jelentése, miszerint múlt szerdán 500 menekült fulladhatott a vízbe, akik Líbiából Olaszország felé tartottak. Ez is arra utal, hogy az embercsempészek áthelyezték működési területüket az Égei-tengerről a Földközi-tenger középső részére. Németország mindenesetre, megfontolja, hogy ha más EU tagállamok is lépnek, maga is küld 5 hadihajót az embercsempészek felderítésére és elfogására.

A Törökországgal kötött megállapodás egyelőre működik: a januári közel 70 ezerrel szemben áprilisban eddig mindössze 2000 menekült érkezett Görögországba. Ugyanakkor a novemberi 200 ezerrel szemben márciusban már csak 20 ezer menekült Németországba a német belügyminisztérium szerint. Ha Merkel kormányának sikerült délen és keleten egyaránt stabilizálnia a helyzetet és megszervezni Európa határainak védelmét, komoly külpolitikai sikert könyvelhet el, ami jól is jönne neki a menekültválság korábbi kezelése miatti népszerűségvesztés után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most úgy néz ki, hogy az autósok rémálma válik valóra a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 10:07
Előállt az a helyzet, ami a lehető legkedvezőtlenebb az autósok nézőpontjából. Egyszerre húzza az olaj árát az erős kereslet és tolja a gyenge kínálat, aminek hatása már látszik a tőzsdei jegyzéseken.
Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG