Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem nyúlt a kamatokhoz a szerdai ülésén, de ez várható volt. Azután azonban az elnökének beszéde sem vidította fel túlzottan a befektetőket. Bár legalább az idei kamatemelést nem tartotta valószínűnek, szerinte a kamatcsökkentés időpontja is tovább tolódhat. Végül megint mínuszban zártak az amerikai tőzsdeindexek. Európában – a szünnap után – csütörtökön vegyes a kép. A német index csak 0,1, a francia 0,8 százalékkal esik, emelkedés van viszont Londonban és Dél-Európában.
Fontos adatok érkeznek csütörtökön, mint a heti munkanélküliségi kérelmek, a munkaerő termelékenysége és a munkaerőköltségek számai. Majd pénteken a mindig nagy figyelemmel kísért áprilisi foglalkoztatási jelentés következik. A gyorsjelentési szezon is folytatódik, például a Moderna, az Apple, az Amgen, a Coinbase és a DraftKings mérlegeivel.
A BUX index nulla körül ingadozik, ami nem rossz teljesítmény egy ilyen környezetben. Az OTP 0,4, a Mol 0,1 százalékkal javít, a Richter 0,5 százalékkal esik. Három százalékkal süllyed az Opus, de ugyanennyivel drágább lett a Duna House.
Végre 390 alatt az euró
Brókercégek a dollár szerdai – Jerome Powell szavai nyomán begyorsuló – gyengülésével magyarázzák, hogy az euró/forint beesett 390 alá. A csütörtök reggeli kereskedésben 389,0 is volt, jelenleg 389,70. Az euró/dollár 1,070-1,075 közé ment, amely pedig áprilisban sokszor 1,06 körül járt.
Már a 388-390-es támaszzónában mozog az árfolyam. A tartomány alatt a 200 napos mozgóátlag képez meghatározó támaszt, jelenleg 385,90-nél – írta az euró/forintról az Equilor Befektetési Zrt.
Az OMV eredménye a Mol árát is növelheti?
Kedvező képet nyújtott az OMV első negyedéves gyorsjelentése – írja az Erste Befektetési Zrt. energiapiaci elemzője, Pletser Tamás kommentárjában. A vállalat 1,48 milliárd eurós (tisztított, CCS alapú) EBITDA-nyeresége meghaladta a 1,28 milliárd eurós piaci várakozást.
Nem volt véletlen a közel öt százalékos részvényár-emelkedés.
Ami különösen kedvező jel az elemző véleménye alapján, hogy az OMV szerint előremozdulás volt a petrolkémiai területen, ahol az előző negyedévekben még rendkívül alacsonyak voltak az árrések. A cég most sokkal kedvezőbb képet festett a kilátásokról.
A jelentés kedvező hatással bír a régió más cégeire, így a hasonló profillal rendelkező Molra és az Orlenre nézve is. Mindkét vállalat erős a petrolkémiában – tette hozzá.
30 euró a földgáz
Drágul a hollandiai földgáz, az árfolyam csütörtökön egy 4,5 százalékos ugrással átlépte a 30 eurós határt kötésegységenként. A Brent típusú kőolaj 0,9 százalékkal 84,20 dollárra ment fel. Áprilisban egyébként az európai földgázárfolyam volt már 26 dollár alatt és 34 közelében is.
Az áremelkedés így kontinensünkön tehát még nem túl jelentős, de közvetve köze lehet az amerikai gázpiachoz.
Elkezdődött a texasi légkondi-szezon
A májustól augusztusig tartó négy hónapos időszak ugyanis az USA jelentős részében az energiatermelés és -kereslet csúcspontját jelenti a légkondicionálási szezon miatt. Például Texas államban, ahol az év legmelegebb időszakában az átlaghőmérséklet 32 Celsius-fok fölé emelkedhet, magas páratartalom mellett.
Az energiatermelőknek ilyenkor gyakran több mint 30 százalékkal kell növelniük a termelést az év első négy hónapjához képest – írja az Investing.com. Ráadásul ilyenkor a szélerőművek is alig termelnek.
Meddig esik a bitcoin?
Mára mintha megállni látszana a kriptovaluták napok óta tartó esése, a bitcoin 57 800 dollár (ami plusz egy százalék 24 óra alatt), az ether pedig 2940 (plusz kettő százalék). Egy hét alatt azonban tíz, illetve hat százalékot veszítettek. Az “alja” körülbelül 56 800, illetve 2860 dollárnál volt eddig a Coingecko szerint.
Az esés okairól megoszlanak a vélemények, de biztosan szerepet játszott benne az utóbbi időben erősödő dollár, az amerikai kamatokkal kapcsolatos pesszimizmus és a részvénypiacok süllyedése is. Egy másik ok lehetett, mint sok hasonló esetben, hogy a meginduló esések a tőkeáttételes pozíciók kényszerű zárását okozták. Ami azután további eladásokat, árzuhanásokat generált.
Az ilyen szakadások ijesztőek, de normálisak, a 2015-2017-es bikapiac során például 13, legalább húsz százalékos korrekció történt – emlékeztet a Milkroad.
Gyorsjelentés-dömping meglepetésekkel
Az utóbbi két napban rengeteg fontos gyorsjelentés érkezett az USA-ból és Európából is. Az Equilor gyűjtése szerint:
- A vártnál magasabban alakult a Raiffeisen nettó kamat, díj- és jutalékbevétele.
- Nem okozott meglepetést az AMD, esnek a részvényei. A 62 centes részvényenkénti eredmény és az 5,47 milliárd dolláros árbevétel a várakozások szerint alakult.
- Nagyot nőtt a Qualcomm kínai forgalma az AI-nak (mesterséges intelligenciának) köszönhetően.
- Gyengébb második negyedévet vár az eBay.
- Javultak a Pfizer “nem Covid” terápiáinak eladásai, 82 centes részvényenkénti eredménye így jelentősen verte az 52 centes várakozásokat.
- Közel megtriplázódott az Amazon profitja, 92 centes részvényenkénti eredménye 9 centtel lett jobb a becsléseknél.
- Rekordszintű keresletet tapasztal a Norwegian Cruise Lines hajótársaság, megemelte profitvárakozásait.
- Zuhantak a Starbucks részvényei a siralmas eredmények közzététele után.
- A magas infláció rontotta a Kraft Heinz eredményét.
- Erős forgalmat tapasztalt a Mastercard, a magasabb kártyaköltségek, az emelkedő hitelköltségek és a tartós infláció ellenére.
- Jelentősen hízott a Eli Lilly profitja a Zepbound fogyókúrás kezelésnek és a Mounjaro cukorbetegség elleni gyógyszernek köszönhetően.
- Elmaradt a várakozásoktól a McDonald’s negyedéves eredménye.
- A Stellantis árbevétele az első negyedévben 12 százalékot csökkent, részben a forgalom csökkenése, részben a kedvezőtlen árfolyamhatások miatt.
- A 3M 64 év után először vágja vissza az osztalékát.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.