A világ legnagyobb vállalatai várhatóan majdnem minden szektorban növelni fogják profitjukat és csökkentik a hiteleik arányát, ezáltal valós kapacitást teremtenek a tranzakciókra – derül ki a KPMG legutóbbi Global M&A című kiadványából. Miközben a profitvárakozások és a készpénzpozíciók jók, az ár/nyereség szorzók, amelyek a felvásárlási étvágyat jellemzik, 3 százalékkal estek. Jelenleg az Egyesült Királyság az, ahol jelentős az M&A piac. Közép-Kelet-Európában Lengyelországban nevezhető egészségesnek az üzleti hangulat, de Oroszországban is aktív a piac. Magyarországon sokan rászánták magukat az eladásra, de vásárlóból annál kevesebb van.
A felvásárlási bizalom, vagy étvágy néhány országban hihetetlenül alacsony. A legnagyobb M&A országok közül Japán kilátásai a legnegatívabbak, a szigetországban 13 százalékkal csökkent az ár/nyereség szorzó. Ez részben magyarázza, hogy a japán felvásárlók miért inkább külföldi célpontokat keresnek a hazai helyett. Az Egyesült Királyság az egyetlen a főbb piacok közül, ahol nőtt az ár/nyereség szorzó, igaz csupán 1 százalékkal.
Magyarországon az eladók közül sokan megértették, hogy nincs mire várni, rosszak a kilátások, ezért sokan rászánták magukat az eladásra. A nehézség az, hogy a legtöbb szereplő hasonlóan vélekedik, ezért bármilyen olcsón kínálnak, mégsem vásárol. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a hazai piacon sok tranzakció van folyamatban, amelyek – ha megvalósulnak – alacsonyabb árszinten irányt mutathatnak sok kételkedőnek.
Az egyes iparágak közül az energiaszektorban volt a legnagyobb csökkenés az ár/nyereség szorzónál, amely elérte a 10 százalékot, ezt a fogyasztói piacok szektora követi 9 százalékos csökkenéssel. Legnagyobb felvásárlási étvággyal az egészségügy rendelkezik, itt 4 százalékkal nőtt az ár/nyereség szorzó, és leginkább az ázsiai-óceániai és az észak-amerikai régióban.
A fogyasztói cikkek piacán a profitvárakozások nagyon pozitívak, 20 százalékkal nőttek, de a folyamatos bizonytalanság miatt a nehezen megszerzett pénzt nem fordítják felvásárlásokra. Bár a kis és közepes termelőcégek felvásárlási aktivitásokat mutatnak az energiaszektorban, a nagyvállalatokat korlátozzák a feszített mérlegek, a bizonytalan gazdasági és politikai környezet, valamint a nyomott nyersanyagár-kilátások – olvasható a KPMG Global M&A kiadványában.