5p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még egy esetleges béke esetén is illúzióvá váltak Moszkva és a Nyugat közötti normális kapcsolatok. Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, Európának fel kell készülnie egy Észak-Koreához hasonló militarizált autokráciára a határán. Káncz Csaba jegyzete.

Donald Trump továbbra is meg van győződve arról, hogy ő, és csakis ő, képes békét teremteni Oroszország és Ukrajna között. „Nézzétek, semmi sem fog történni, amíg Putyin és én személyesen nem találkozunk” – nyilatkozta a Perzsa-öbölbeli útja során. Üzletemberként az amerikai elnök abban is biztos, hogy ez a béke nemcsak a vágyott Nobel-díjat hozza el számára, hanem az országának és a Nyugatnak is jövedelmező üzleteket nyit meg.

A szakértők figyelmeztetnek

Vagy mégsem? Miért illúzió a Nyugat és Oroszország megbékélése, azt két, nemrég a vezető „Foreign Affairs” magazinban megjelent cikk mutatja be. Az egyik Andrej Jakovlev, Vlagyimir Dubrovszkij és Jurij Danilov, három elismert Oroszország-szakértő írása. A második Alexander Gabujevtől, a berlini Carnegie Oroszország-Eurázsia Központ igazgatójától származik.

A fent említett szerzők egyetértenek abban, hogy a háború alapjaiban változtatta meg Oroszországot, „és sokkal inkább, mint ahogy azt a kívülállók megérthetnék” – állapítja meg Gabujev.

Így folytatja: „Semmilyen tűzszünet, még az Egyesült Államok elnöke által közvetített béke sem tudja visszafordítani, mennyire tette Vlagyimir Putyin a Nyugattal való konfrontációt az orosz élet meghatározó elvévé.”

Jakovlev és szerzőtársai még egy lépéssel tovább mennek. Azt írják: „Ha a rezsim a következő három-négy évben megőrzi hatalmát, Oroszország olyan szociálpolitikai állapotba kerülhet, amely kevésbé hasonlít egy autoriter kapitalizmusra, mint inkább Észak-Korea értelemében vett katonai diktatúrára.”

Putyin szilárdan ül a nyeregben
Putyin szilárdan ül a nyeregben
Fotó: EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

Átálltak háborús gazdaságra

Az Oroszország-szakértők disztópikus elemzésének különböző okai vannak. Egyrészt Putyin elvesztette a bizalmát az elit iránt. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsapat korábbi vezetőjének lázadása ugyanis megmutatta Putyinnak, hogy „a vezető üzletemberekre válság esetén nem lehet számítani” – állapítják meg a szerzők.

Egyidejűleg Putyin háborús gazdaságra állította át az országot. A védelmi kiadások a háború kitörése óta több, mint megduplázódtak. A katonák bére az egekbe szökött. „Még ha Ukrajnában egyszer el is hallgatnak a fegyverek, az orosz gazdaság erősen militarizált marad”, mondja Gabujev. „A katonai anyagok óriási veszteségeit pótolni kell, és Putyin lépéseket tett a széleskörű katonai terveinek kiterjesztésére.”

Az üzleti elitbe vetett bizalom elvesztése és a háborús gazdaságra való áttérés Putyint arra kényszerítette, hogy a Szovjetunió idejéhez hasonlóan tervgazdaságra térjen át. A Kreml elkezdte „agresszívan államosítani a magánszektort”, állapítják meg Jakovlev és szerzőtársai. Mivel közben az importtól való függőséget is drámaian csökkentették, a három szakértő az orosz gazdasági modellt Észak-Korea gazdasági modelljével hasonlítja össze.

„Putyin egy függetlenségi rendszert és más elképzeléseket dolgozott ki, amelyek emlékeztetnek Kim Dzsongun modelljére” – állapítják meg.

A szovjet típusú tervgazdaságtól eltérően azonban Putyinnak nincs hosszú távú víziója, mint ahogy a kommunizmusnak volt az osztály nélküli társadalommal. „Ezért a Kremlnek alig van más lehetősége, mint a globális destabilizáció előidézése és a geopolitikai zsarolás, egy olyan stratégia, amelynek Kim rezsimje egy erőteljes példája”, állapítják meg Jakovlev és társai.

Növekvő belső elnyomás

Belpolitikai szempontból Putyin fellépése eközben egyre elnyomóbbá válik. A „meztelen buli botrány” 2023 decemberében – a moszkvai „Jeunesse dorée” tagjai akkor egy vad bulit rendeztek – kedvező alkalmat adott az orosz elnöknek, hogy megszorítsa a diktatórikus csavarokat. A rezsim ezzel jelezte, hogy szigorúan ellenőrzi állampolgárai magánéletét, és olyan módszereket alkalmaz, amelyek Észak-Koreára és Iránra emlékeztetnek, érvelnek a szerzők.

Külpolitikai szempontból Oroszország „döntő mértékben szövetségre lépett Kínával”, ahogy Gabujev megállapítja. Ezt a partnerséget felbontani és a Nyugattal való megbékélést célul tűzni ezért belátható időn belül illúzióvá vált. „Bármit is tesz Trump, Putyin alatt Oroszország soha nem lesz olyan ország, amely nem jelent fenyegetést Nyugatra”, mondja Gabujev.

Jakovlev és társai belpolitikai okokat is látnak erre. „A túlélés érdekében az új modell folyamatos konfrontációt követel a Nyugattal”, állapítják meg. „Ez a konfrontáció Putyin számára legitimációvá vált, akárcsak a rendszeres, ebben a harcban elért állítólagos győzelmek bejelentése.”

Putyin szilárdan ül a nyeregben. Ezért nincs értelme reménykedni akármilyen változásban a közeljövőben Oroszországban. Ahogy az jelenleg az isztambuli béketárgyalások esetében is történik, Putyin macska-egér játékot folytat a Nyugattal.

„Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, Európának fel kell készülnie egy teljesen militarizált autokráciára a határán, egy Észak-Koreáéhoz hasonlóra, csak sokkal veszélyesebbre” – jegyzik meg Jakovlev és szerzőtársai. „Az Egyesült Államoknak ráadásul arra kell számítania, hogy katonai szövetség fog kialakulni Oroszország és Kína között – teszik hozzá.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Robert Fico a NATO-csúcs előtt szlovák semlegességről beszél
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:59
A NATO-tag Szlovákia számára inkább előnyös lenne a semlegesség – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök kedden, első alkalommal kérdőjelezve meg a közép-európai ország tagságát abban a szövetségben, amely sietve próbálja megerősíteni elrettentő erejét Oroszországgal szemben.
Nemzetközi Trump tudja hol van az iráni vezető, de még nem kívánja megöletni
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:45
Donald Trump elnök kedden kijelentette, hogy az Egyesült Államok tudja, hol rejtőzik Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője, de „egyelőre” nem akarja megöletni.
Nemzetközi Már vadászgépeket is telepít Amerika a Közel-Keletre, miközben dúl az izraeli-iráni háború
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:15
Az amerikai hadsereg több vadászgépet telepít a Közel-Keletre, és kiterjeszti más harci repülőgépek telepítését, megerősítve az amerikai katonai erőket a régióban – közölte három amerikai tisztviselő.
Nemzetközi A nagy atomjátszma, avagy tényleg kell-e rettegni Irántól?
Wéber Balázs | 2025. június 17. 18:45
Izrael arra hivatkozva támadta meg Iránt, hogy az iszlám köztársaság karnyújtásnyira van az atombomba előállításától, amit bevethetne a zsidó állam ellen. De mennyire megalapozott ez az érvelés, valamint tud vagy akar-e Irán egyáltalán atombombát gyártani? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Panaszhullám Lengyelországban – a Legfelsőbb Bíróság dönt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:24
A lengyel elnökválasztáson vereséget szenvedett jelölt kampánycsapata panaszt nyújtott be az állítólagos szavazási szabálytalanságok miatt. Ez az akció a liberális Rafal Trzaskowski támogatói panaszhullámának részeként érkezett.
Nemzetközi Szijjártó Péter nagy nyugat-balkáni átverésről beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 13:32
A külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten tárgyalt a montenegrói miniszterelnök-helyettessel, Nik Gjeloshajjal.
Nemzetközi Az EU megkerüli majd a magyar vétót orosz gázügyben
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 13:02
Az Európai Bizottság kedden javaslatot tesz az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz EU-ba történő importjának 2027 végéig történő tilalmára, jogi eszközökkel biztosítva, hogy a tervet az EU-tagállamok, Magyarország és Szlovákia ne tudják megakadályozni.
Nemzetközi Fico: Ukrajna jöhet az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 12:18
Robert Fico szerint Ukrajna EU-tagsága előnyös lehet Szlovákiának, de NATO-csatlakozását továbbra is elutasítja.
Nemzetközi Miközben mindenki Izraelre és Iránra figyel, Gázában megint több tucatnyi palesztint lőttek le a segélyosztó központoknál
Wéber Balázs | 2025. június 17. 11:21
Helyi közlések szerint összesen már több mint 300 palesztinnal végeztek izraeli erők a központok közelében azok megnyitása óta. Izrael vitatja a számokat, és önvédelemre hivatkozik.
Nemzetközi Trump készül: amerikai légi utántöltő gépek érkeznek Európába
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:05
A USS Nimitz pedig a Közel-Kelet felé tart.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG