6p

Vasárnap 600 dolláros drónokkal százmillió dolláros vadászgépek tucatjaira mért csapást Ukrajna mélyen Oroszországon belül, kedden pedig víz alatti bombákkal megrongálta Putyin egyik presztízsprojektjét, a Krími hidat. Kijev sikerre viszi a hadviselés új módját – de mire lesz ez elég? Ezt is megnézzük az e heti Nagyítóban.

„Oroszország Pearl Harborja” – így nevezték Kreml-párti bloggerek azt a nagyszabású támadást, amelyet ukrán drónok hajtottak végre vasárnap mélyen Oroszországon belül fekvő katonai repülőterek ellen.

Meglepő és súlyos támadás

Politikai értelemben nyilván nem lehet párhuzamot vonni az 1941-ben Japán által az amerikai haditengerészet Hawaii szigetén lévő támaszpontja ellen elkövetett, az Egyesült Államokat a II. világháborúba való belépésre sarkalló támadás és a vasárnapi ukrán attak között, sőt, még katonailag sincs egy súlycsoportban a két esemény. 

Ugyanakkor azt a bloggerek párhuzama is jelzi, hogy Oroszországot nagyon meglepte és súlyosan érintette a támadás. (Amely már a sokadik ukrán titkosszolgálati akció volt orosz területen.)        

Az úgynevezett Pókháló-hadműveletet végrehajtó Ukrán Biztonsági Szolgálat közlése szerint több mint 40 orosz vadászgépet semmisítettek meg szerte Oroszországban, sikerült lecsapniuk például egy szibériai (!) repülőtérre is. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az akcióban 117 drón vett részt. 

Műholdfelvétel az ukrán támadásban megrongálódott vagy megsemmisült orosz vadászgépekről a Belaja orosz katonai bázison
Műholdfelvétel az ukrán támadásban megrongálódott vagy megsemmisült orosz vadászgépekről a Belaja orosz katonai bázison
Fotó: x.com/CSBiggers

Az orosz kormányfüggetlen hírportál, a Meduza szerint a támadást több mint másfél évig készítette elő az ukrán titkosszolgálat. Ennek során a drónokat becsempészték Oroszországba, és mélyen az országon belülről, minimum négy különböző helyről,  teherautókból indították meg a támadást.

Moszkva szerint öt különböző régiót érintett a „terrorakció”. Ukrán sajtóhírek szerint támadás érte a Djagilevo katonai repteret a Rjazanyi területen, az Olenyát a Murmanszki területen, a Belaját az Irkutszki területen és az Ivanovót az Ivanovói területen.   

Ukrán sajtóértesülések szerint találat ért többek között A-50 légtérellenőrző repülőgépeket, Tu-95 stratégiai bombázókat és Tu 22 M3 szuperszonikus bombázókat, az okozott kár pedig mintegy kétmilliárd dollár. 

Szerintük a nagy hatótávolságú támadásra képes stratégiai bombázók mintegy harmadát megsemmisítették, 120 közül 40-et.       

Bár az adatok valódiságát nehéz ellenőrizni – noha elemzők műholdfelvételek alapján már elkezdték felmérni a károkat –, még orosz háborúpárti bloggerek is elismerték, hogy „komoly csapás” érte az orosz légierőt.

De távolabbról nézve miért fontos mérföldkő ez a támadás, és mit jelenthet a jövőre nézve?

A hadviselés új módja 

Ukrajna az akcióval azt demonstrálta, hogy képes megváltoztatni a 21. századi hadviselés módját. Azaz képes relatív olcsó drónokkal is csapást mérni drága orosz katonai gépekre és messze a határtól, szinte bárhol Oroszországon belül lecsapni, mondták amerikai tisztviselők és katonai elemzők a New York Times-nak.

„A Pókháló-hadművelet megmutatta, hogy milyen valójában a modern háború, és miért olyan fontos a fejlett technológia”, írta Volodimir Zelenszkij a közösségi oldalán ezzel összhangban.     

A lap egy amerikai forrása szerint a drónok darabonként mindössze 600 dollárba kerültek, miközben az általuk likvidált orosz gépek értéke egyenként minimum 100 millió dollár.

Amerikai tisztviselők azt állítják, hogy Kijev nem értesítette előre a műveletről a Trump-adminisztrációt. Ennek oka, hogy az ukránok mindig is „bizalmasan kezelték” a saját akcióikat, és ez különösen igaz a Donald Trump beiktatása óta eltelt időszakra.   

Az Egyesült Államok ugyanakkor támogatja az ukrán dróngyártást: dollármilliókkal segíti a gyártási kapacitás növelését, valamint számos kulcsfontosságú technológiát biztosít a számára.

„Ukrajna most egy új szintre emelte a hadviselést”, mondta a lapnak Evelyn Farkas, a McCain Intézet vezérigazgatója, aki korábban Oroszország, Ukrajna és Eurázsia térségével foglalkozott az amerikai honvédelmi minisztériumban magasrangú pozícióban. „Megmutatják, hogy drónok koordinálásával stratégiai hatást lehet elérni”.

Katerina Stepanenko, az amerikai Institute for the Study of War elemzőintézet Oroszország szakértője szerint a Pókháló-hadművelet megmutatta, hogy „sehol sem biztonságos Oroszországon belül”, Ukrajna pedig egy „újfajta hadviselést ” folytat.  

Egy amerikai tisztviselő szerint a hadművelet hatását még nehéz felmérni, mert lehetséges, hogy az oroszok képesek megjavítani a célba vett repülőgépek egy részét. Bár jelentős kárt szenvedett el a légierejük, ez a támadás önmagában még nem fogja az ukrajnai hadműveletek visszafogására kényszeríteni Oroszországot.

Amerikai tisztviselők arra is felhívták a figyelmet, hogy Oroszország „jelentős megtorlást” hajthat végre. Ezek között említették a civil célpontok elleni dróncsapásokat, az energiahálózat elleni támadásokat vagy a középhatótávolságú ballisztikus rakétákkal végrehajtott akciókat. (Kedd reggelre virradóra az orosz hadsereg több mint száz drónnal támadta Ukrajnát, több ember halálát okozva.)                    

Mindezzel párhuzamosan Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán azt írta: a Pókháló-hadművelet „nagyon jelentős siker”, az oroszok pedig nem lesznek képesek pótolni az elszenvedett veszteségeket. Ugyanakkor a háború menetében „alapvető változást nem okoz” a támadás.

Robbantások a Krími hídnál 

Mindeközben kedden, a kora reggeli órákban újabb hidegzuhany érte Moszkvát: Ukrajna víz alatti robbanószerkezetekkel megrongálta a Krím félszigetet az orosz szárazfölddel összekötő, 2018-ban átadott óriáshíd tartópilléreit. A Putyin presztízsprojektjeként is emlegetett hidat előbb lezárták, később újranyitották, majd egy újabb állítólagos robbanás hírére ismét lezárták, végül pedig megnyitották. 

Áldozatokról nem érkezett jelentés. A támadást ezúttal is az Ukrán Biztonsági Szolgálat vállalta magára, amely még egy videót is közzétett a robbantásról.

Az egyre durvuló adok-kapok láttán a Trump által vizionált tűzszünet, pláne a béke továbbra is nagyon messzinek tűnik.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG