Az adóhatóság mint közleményében írta, a fedett próbavásárlások tapasztalatai szerint a főváros turisták által látogatott belső kerületeiben kirívó mértéket öltött az egyébként magas árakkal működő vendéglátóhelyek bevételeltitkolása. Míg általában az ellenőrzések egyharmadában, ebben a szektorban ennek kétszeresében derül ki valamilyen szabálytalanság.
De hogyan?
Mi is észrevettük A trükközésről nemrég a Privátbankár.hu is beszámolt: egy négyfős, erősen turista kinézetű társaság evett-ivott egy Budapest melletti frekventált helyen. Itt a pincér adott is számlát, meg nem is, ugyanis hozott egyet az italokról, majd golyóstollal ráírta a szélére az ételeket, és kézzel összeadta a tételeket. Az ételek szinte biztosan nem kerültek bele a pénztárgépbe, mert ha készült volna róluk számla, nem kockáztatott volna azzal, hogy nem hozza ki. A történet végét itt találja >>> |
A vendégeket jellemzően nyugtának látszó blokkal tévesztik meg, azt a látszatot keltve, hogy szabályos bizonylatot adtak. Az adóhatóság szerint volt rá példa, hogy amikor az egyik vásárlónak ez feltűnt, a pincér szabályos pénztárgépi nyugtát csak többszöri, határozott kérésre volt hajlandó adni.
Olyan is előfordul, hogy csak az alkoholos termékek eladását bizonylatolják, a többi fogyasztást már nem. Ezekben az esetekben a kasszákba be nem ütött bevétel adózatlanul vándorol a vállalkozó zsebébe - írja a NAV.
"Mindezen tapasztalatok alapján a NAV a frekventált budapesti helyszíneken átfogó ellenőrzésbe kezd, bevonva más régiók revizorait is. Az online pénztárgépektől érkező adatok alapján jogkövetőnek ítélt vendéglátóhelyeket nem kívánja zaklatni, a nap 24 órájában végzett célzott ellenőrzések (a vissza-visszatérő nyílt és fedett próbavásárlások, forgalomszámlálás) a visszaélések felszámolására irányulnak" - közölte a hatóság.
1. kép: Szabályos online pénztárgépi nyugta, 2. kép: Nyugtának látszó blokk. Forrás: NAV |
A NAV az emelt ellenőrzési szintet mindaddig fenntartja, amíg az érintetteknél a nyugta- és számlaadási fegyelemben javulást nem tapasztal. A törvénysértésen ért vendéglátósok szigorú büntetésre – az egymillió forintos felső határhoz közeli összegű bírságra, és ismételt mulasztás esetén üzletbezárásra – számíthatnak, további következményként pedig utólagos adóellenőrzéssel szembesülnek.