Egy, az Origohoz került dokumentum szerint a cégek és magánszemélyek számára 2017-től megszűnik az adóbevallás jelenlegi rendszere. A tervezet szerint a személyi jövedelemadó tekintetében az adóbevallás folyamata a jövőben megfordulna: az adóhatóság készítene egy ajánlatot a magánszemélyek részére, akiknek csak az lenne a feladata, hogy ezt jóváhagyják.
A portál az anyag kapcsán arra jutott, hogy a munkáltatóknak sem kell elkészíteniük a pontos kimutatást az éves be- és kifizetéseikről, ami a cégeknek is komoly adminisztratív tehercsökkenést jelenthet a következő években.
Keresik az ideális szintet
A tervezet szerint a NAV-nak 2017-ben már képesnek kell lennie arra, hogy elkészítse a 2016-os bevallást. Az államreform bizottságban már tárgyalták a tervezetet, egyelőre viszont hivatalos döntés nem született, de az iránnyal egyetértettek a résztvevők.
A szaktárca az Origo megkeresésére közölte, valóban dolgoznak egy ilyen anyagon, de további pontosításra van még szükség. Szándékukban áll, hogy a Magyarországon söralátét méretű adóbevallás se legyen.
A 2013-as adóévről mintegy 4,5 millió szja bevallás érkezett az adóhivatalhoz önbevallás, egyszerűsített bevallás vagy munkáltatói adatszolgáltatás formájában. A legnagyobb súlyt - 76,7 százalék - továbbra is az önbevallók képviselték, az adóhatóság közreműködésével elkészített egyszerűsített adóbevallást 7,1 százalék választotta, míg a munkáltatói elszámolást 16,2 százalék.
Már eddig is tudott segíteni a NAV a bevallásban
A tervezett módosítás a mostani egyszerűsített bevallásra emlékeztet. A NAV a rendelkezésére álló adatok alapján elkészíti az egyszerűsített bevallást.
Ha az adózó egyetért annak tartalmával, nem kell semmit tennie, az általa benyújtott bevallásnak minősül május 20-án. Amennyiben a bevallás javításra, kiegészítésre szorul, az aláírt - javított adatokkal kiegészített - példányt május 20-áig kell visszajuttatni az adóhatósághoz.
Ezt a bevallási módot azonban most nem mindenki választhatja, elsősorban az a magánszemély kérheti, akinek 2014-ben olyan adóköteles jövedelme volt, amelyből munkáltató, kifizető adót, adóelőleget vont le.
Nem választhatják például ezt a bevallási módot az egyéni vállalkozók, a külföldiek valamint azon adózók sem, akik árfolyamnyereségből vagy tartós befektetésből szereztek jövedelmet.