A NAV közzétett egy tájékoztatót, hogy segítse az interneten értékesítőket annak megítélésében, hogy kell-e adót fizetniük az így szerzett jövedelem után.
Van 600 ezer forint bevételed egy évben?
Az első kérdés, amit érdemes megvizsgálnunk: mennyi pénz jött be az internetes értékesítésből az adóévben? Ha ugyanis az éves bevételünk nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelmünk, így szja-t sem kell fizetnünk a bizniszelés után. Számla-, nyugtaadási és áfa-fizetési kötelezettségünk sincsen.
Végzel gazdasági tevékenységet?
Ha a bevételünk több, mint 600 ezer forint, akkor válaszolnunk kell egy újabb kérdésre: egyszerű magánszemélyként áruljuk a fölöslegessé vált cuccainkat az interneten, vagy gazdasági tevékenység keretében hirdetjük meg a dolgainkat? Ha üzletszerűen, tartós vagy rendszeres jelleggel árusítunk, direkt azért szerzünk be dolgokat, hogy azokat aztán hasznonnal értékesítsünk, magyarán gyakorlatilag egy boltot tartunk fenn az interneten, akkor gazdasági tevékenységet végzünk. Első körben ez azzal jár, hogy adószámot kell szereznünk az adóhatóságtól, számlát/nyugtát kell adnunk az eladásokkor, és ha nem alanyi adómentességet választunk, akkor áfát kell fizetnünk.
Ha például a magánszemély szükségleteinek kielégítése céljából ruhákat vásárol, majd a megunt, kinőtt ruhákat interneten keresztül értékesíti, akkor ez nem tekinthető gazdasági tevékenységnek, mert az ingóságok beszerzése nem továbbértékesítési, haszonszerzési céllal történt. Ugyanez a helyzet akkor is, ha egy magánszemély a régi, feleslegessé vált könyveit értékesíti, vagy ha egy kismama a gyermekei feleslegessé vált, kinőtt ruháit adja el. Abban az esetben azonban, ha egy magánszemély kifejezetten abból a célból vásárol gyermekruhákat, hogy azokat utóbb rendszeresen – például az interneten közzétett hirdetések révén – értékesítse, akkor az így megszerzett jövedelme önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekintendő. |
Mennyit kerestél az eladással?
Ha eldöntöttük, hogy szimpla magánszemélyek vagyunk vagy gazdasági tevékenységet végzünk, akkor megint számolni kell: meg kell vizsgálnunk, mekkorát kaszáltunk az üzleteinken, magyarán mekkora volt a jövedelmünk? A 600 ezer forintot meghaladó bevételt ugyanis csökkenteni kell az igazolt, elszámolható költségekkel - így kapjuk meg, mennyit kerestünk az évben internetes értékesítéssel.
Persze nem mindig tudjuk, mik voltak a költségek: ha nem egyértelmű, mennyit ér a gyerek kinőtt ruhája, vagy a dédi fotelja, akkor a bevétel 25 százaléka a jövedelem.
Ha az éves jövedelem kevesebb, mint 200 ezer forint, akkor a magánszemélyek itt le is tehetik a számológépet, ez alatt a határ alatt ugyanis nem kell adót fizetni. A gazdasági tevékenységet folytatókra ugyanakkor nem vonatkozik ez a kedvezmény, tehát nekik az acélosnak nem mondható évi 200 ezer forint alatti jövedelem után is 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadót és 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást is kell fizetniük.
Ha pedig az árbevétel 600 ezer forint fölött van, és a jövelem is meghaladja a 200 ezer forintot, akkor már az egyszerű magánszemélynek is kell adóznia: 16 százalék szja-t kell fizetni.
Hobbikézműves vagy? Adóznod kell
Fontos tudni, hogy ha valaki a saját maga által előállított ingóságokat értékesíti, például könyvet ír, vagy festményeket, szobrokat, ékszereket készít, és azokat árusítja, ezeknek a vagyontárgyaknak a létrehozására irányuló tevékenység önálló tevékenységnek minősül - rájuk nem vonatkozik a 600 ezres mentességi határ, adószámot kell szerezni és adózni is kell az értékesítés után.