Tavasztól őszig nemcsak kedvtelésből bicikliznek sokan, vannak, akik napi rendszerességgel, a tömegközlekedés helyett biciklivel járnak dolgozni.
A kerékpáros szervezetek tavalyi adatai szerint Magyarországon bizonyos hónapokban a lakosság majdnem fele, csaknem 45%-a használja biciklijét a napi közlekedésre vagy túrázásra kéthetente legalább egy alkalommal. Ilyenkor azonban sokaknak eszébe sem jut, mi történik, ha baleseteznek.
Sokan nem gondolnak bele, de akár több millió forintos károk is keletkezhetnek egy biciklis balesetben. Akár károkozó, akár a baleset elszenvedõje valaki.
Egyre több a bicikliút
A köztudottan kerékpárbarát országokhoz, például Hollandiához képest lemaradásban vagyunk ugyan, de az utóbbi években itthon is fokozatosan javulnak a biciklis közlekedés feltételei. Budapesten 2012-es adatok szerint több mint 200 kilométer bicikliút van, országszerte pedig körülbelül 4000 km-es hálózatot használhatnak a bringázók.
A többi jármûvel szemben a biciklisek az egyik legkiszolgáltatottabb szereplõi a közlekedésnek. A Központ Statisztikai Hivatal adatai szerint 2011-ben több mint 3500 olyan közúti baleset volt, amelyben kerékpárosok is érintettek voltak. Ilyenkor a leggyakoribbak a végtagtöréses sérülések, ám a biciklisek a relatív védtelenségük miatt sokszor súlyosabb, maradandó sérülést is szenvedhetnek akár egy kisebb ütközéskor is - derült ki a Generali Biztosító kimutatásából. A társaságnál csak tavaly 2012-ben körülbelül 500 olyan kárbejelentés volt, amely biciklibalesettel függött össze.
A bicikliknél is fontos a műszaki állapot
A szakemberek szerint minden esetben be kell tartani a KRESZ szabályait, és meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket, a kerékpár állapotának ellenõrzésétõl a megfelelõ védõfelszerelés és fényvisszaverõ, láthatósági mellény használatáig. Fontos kiemelni azt is, hogy hasonlóan a gépjármûvel történõ közlekedéshez, a kerékpározáskor is komoly veszélyeket és baleseteket jelenthet, ha valaki alkoholt iszik.
Baleset azonban önhibáján kívül is érhet bárkit, illetve a legnagyobb körültekintés ellenére is elõfordulhat, hogy balesetet okozunk. Ha már megtörtént a baj, a megfelelõ biztosítás segítséget nyújthat a felmerülõ kiadások finanszírozásában. A sérülések ugyanis lehetnek olyan súlyosak is, hogy meg kell műteni a biciklist, ami után napokig is kórházban ápolják.
A biciklibalesetek nagy része személyi sérüléssel jár, ami súlyosabb esetben sokmilliós kártérítési kötelezettséget jelent az okozó számára, ha nincs biztosítása.
Nemcsak a baleset kerülhet sokba
A baleseteken kívül a lopáskárok ellen is érdemes védeni a kétkerekű járműveket. Egyre több az értékes kerékpár hazánkban is, már Magyarországon sem ritka a több százezer forintot érő bicikli, így ezek esetében különösen fontos annak a biztosításnak a kiválasztása, amellyel teljesen mértékben megtéríthető az anyagi kár.