Elfogadta az Országgyűlés hétfőn a biztosítási adó bevezetéséről szóló, 2013 január 1-jétől hatályos törvényjavaslatot. A 248 igen szavazattal, 83 ellenszavazat mellett elfogadott kormányzati előterjesztés szerint a biztosítási adó mértéke cascónál a díj 15 százaléka, vagyon- és balesetbiztosításnál pedig a 10 százaléka.
A biztosítási adó két közterhet vált ki: a biztosítókat terhelő különadót és a tűzvédelmi hozzájárulást. Az új adónem - amelynek alanya a biztosító, az abból származó bevétel pedig a központi költségvetést illeti meg - nem terheli az élet-, valamint a betegségbiztosításokat. Az eredeti tervvel ellentétben a baleseti adó továbbra is fennmarad.
Ki is fizet majd? Asztalos László, a CIG Életbiztosító felügyelőbizottsági tagjának korábbi számításai szerint a biztosítási adó felét hárítják át a biztosítók az ügyfelekre, míg a másik felét igyekeznek majd kigazdálkodni. Részletek>> |
A Magyar Biztosítók Szövetségének állásfoglalása szerint a biztosítók tudomásul veszik, hogy az ország nehéz helyzetben van, így most is, ahogy korábban is, részt vállalnak a terhek viselésében. Ugyanakkor kiemelték, hogy a jövő évtől bevezetendő biztosítási adó súlyos teher a szektor számára – különösen, mivel a piac már évek óta folyamatosan szűkül.
Az adó bevezetése a vagyonbiztosításokat érinti, és a szövetség reméli, hogy az nem okoz majd zavarokat a piacon. A MABISZ szerint a kormánnyal folytatott tárgyalások során az eredeti jogszabály-tervezethez képest történt néhány, mind az ügyfelek, mind a biztosítók számára kedvező módosítás is a jogszabályban. A tavaly bevezetett baleseti adó fenntartása például közel 4 millió autós számára jelent könnyebbséget, illetve előz meg jelentős kényelmetlenséget.
Jó hírként értékeli a szövetség, hogy a mezőgazdasági biztosítások mentesülhetnek a biztosítási adó alól, így nem „vész el” a mezőgazdasági biztosítások frissen bevezetett állami támogatása. Ez különösen fontos, mivel tudvalévő, hogy a gazdaság kiemelt jelentőségű területéről van szó.