Szikora János, az APEH elnöke az értekezleten elmondta: az ellenőrzések száma a tavalyi első öt havi 120 ezerről idén május végéig 126 ezerre emelkedett, a jogerősen megállapított adókülönbözet pedig 134 milliárdról 169 milliárd forintra.
A megállapítások összege folyamatosan nő, míg 2004-ben még 188 milliárd forint, tavaly már 468 milliárd forintot tett ki - mondta Szikora János. Hozzátette: a növekedés nem az adózási fegyelem romlásából fakad, hanem a kiválasztási rendszer fejlődésének köszönhető.
Nőtt az illetékbeszedés hatékonysága is: az idén eddig 499 ezer illetékkiszabásra került sor, ami 210 ezerrel haladja meg a tavalyi év hasonló időszakáét, a kiszabott illeték összege pedig 5 milliárd forinttal nőtt.
Az APEH tavaly május végéig 460 milliárd, az idén 988 milliárd forint beszedésére indított végrehajtási eljárást. A vállalkozások fizetési nehézségei a válság miatt növekedtek - mondta Szikora János -, az APEH ezért arra törekszik, hogy méltányosan járjon el azokkal a vállalkozásokkal, magánszemélyekkel szemben, akik a válság miatt nehéz helyzetbe kerültek. Így hosszabb időre engedélyez fizetési halasztást, részletfizetést. "Az a célunk, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyeknél még van remény az életben maradásra, törvényes eszközökkel segítsük" - mondta az APEH elnöke.
Az adóparadicsomok elleni küzdelemben az APEH együttműködik a nemzetközi hatósággal; a múlt heti OECD fórum egyik fő témája is ez volt, amelyen a résztvevők közös nyilatkozatot fogadtak el - emlékeztetett az APEH elnöke.
A vagyonadóból fizetik a megszűnő ehót
Eljön az idő, amikor megéri majd itthon dolgozni?
Szja: nagy smafu a sáveltolás?
Kevesebb az ország tartaléka
LIGA: az adócsökkenésből nem lesz egyből munkahely
Magas adók és a "jólét" - ezért nincs munkánk
Látjuk a korrupciót, de mélyen hallgatunk róla
BKIK: indokolatlan a szuperbruttósítás
Bajnai: az egész ország nézzen tükörbe
MTI