A kormányfő hozzátette: ezzel az egyszerűbb megoldással a munkavállalók ugyanannyi pénzt takaríthatnak meg, mint a kabinet eredeti javaslata szerint. Gyurcsány Ferenc kiemelte, hogy a kormány tervei szerint a munkavállalók így visszamenőleg kapnának az év második felétől adóvisszatérítést.
A miniszterelnök emlékeztetett: a kormány eredetileg azt javasolta, hogy az július 1-től emeljék fel az szja sávhatárát 1,7 millió forintról 2,2 millió forintra, ezzel párhuzamosan a 18 százalékos adókulcsot 19 százalékra, illetve alakítsák át az adójóváírás rendszerét. Az új megoldás ugyanazt a hatást eredményezi, de nem kell két adóbevallást készíteni - szögezte le.
Gyurcsány Ferenc elmondta: a kormány tervei szerint jövő év január 1-től 3 millió forintra emelkedne a sávhatár, és 19 százalékkal kellene adózni. A kormány javaslata szerint az üdülési csekk és az étkezési utalvány, illetve az ezekhez hasonló elven működő juttatások fele továbbra sem visel semmilyen adót, a másik fele viszont igen - mondta a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc hozzátette: a számítások azt mutatják, hogy a kisebb adóteher mellett a megmaradó, vagy esetenként növekvő forgalom biztosítja azt, hogy az államháztartás összes bevétele ne változzon meg akkor sem, ha csak a felét adóztatják meg ezeknek a juttatásoknak.
Adóreform Gyurcsány visszamenőleg emelné az szja-sávhatárt A Fidesz szerint adóemelés következik |
A kormány alapjavaslatot tesz, és azt valószínűsítjük, hogy az még a következő hetek tárgyalásai folyamán formálódni fog - közölte a kormányfő. Gyurcsány Ferenc szerint a változás fő iránya az, hogy keresik a további, főként az állam működését érintő kiadáscsökkentést lehetőségeit, ezzel párhuzamosan pedig azt, hogy milyen további adócsökkentés lehetséges.
Spórol-e az állam az adóátalakítással? Részletek: ITT. |
A kormányon belül folynak a háttérszámítások arról, hogy át lehessen alakítani a devizahiteleket, a lakosság számára kedvező feltételekkel, s a bankok együttműködésével - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök újságíróknak Orbán Viktor Fidesz-elnök felvetésére a kormány ülésének szünetében szerdán.
Devizahitelek: Gyurcsány nem tudja, honnan lehetne pénzt szerezni?
Devizahitelek Törlesztési gondokkal küzd? Van megoldás Német segítség kell a magyar lakáshiteleseknek? |
"Ha át akarjuk a devizahitelt váltani forintra, akkor kapna ehhez kedvet a lakosság, ha a mai árfolyamnál kedvezőbb árfolyamon váltanánk át, illetve, hogyha a forintkamatok és a devizahitel-kamatok közötti különbséget is valaki megfinanszírozná" - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint egy "jól ismert technikáról beszél az elnök úr, de adós maradt azzal, hogy azt a pár 100 milliárd forintot, amelyet ahhoz kell beletenni, hogy a lakosságnak ez meghozza a kedvét, ezt ki fizesse ki".
Egyet előre - aztán vissza? Hozzátette: nem változik az adójóváírás rendszere, és a magánszemélyek 4 százalékos különadója is megmarad még az idén, jövőre azonban eltörlik. A 20 százalékos áfa 23 százalékra nő 2009 július 1-jén, a béren kívüli juttatások közül az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás eddigi adómentes értékének fele marad csak adómentes. |
A kormány megfontolásaiban az játszik különleges szerepet, hogy az alacsony képzettségű, végzettségű emberek a minimálbér megadóztatásával havonta nettó 10-15 ezer forintot veszteséget szenvednének el. "Nehezen tudom elképzelni, hogy a gazdasági válság közepette, ahol egyébként is sok minden terheli az embereket, hirtelen úgy kellene dönteni, hogy akinek eddig 70 ezer forint nettó volt a fizetése, azé 55 ezer forint legyen, talán ezt az elnök úr nem gondolta végig teljesen" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Simor: a kormányt tükrözi a forint
Belerokkanunk az adósságba, ha nem történik valami
Gyurcsány: Orbán a legveszélyesebb szélhámos
Beálltak Gyurcsány mögé az európai szocialisták
Korrekt a kapcsolat Simor és Gyurcsány közt
MTI