A társasági adók mértéke a globális adatokat tekintve csökkent 2009-hez képest, 24,03%-ról 23,45%-ra a vizsgált országokban. Ugyanakkor László Csaba felhívta rá a figyelmet, hogy egyre nehezebb pusztán egy adókulcsból következtetéseket levonni, érdemesebb a vállalkozásokat terhelő összes adó- és járulékfajtát figyelembe venni. A tájékoztató után kiosztott sajtóanyagban megszólaltatott Mike Glover, a KPMG magyarországi adórészlegének vezetője meg is jegyzi például, hogy a személyi jövedelemadó kulcsainak csökkentése Magyarországon üdvözölendő, ugyanakkor a versenyképesség fő korlátozó tényezői továbbra is a bérjárulékok magas szintje, valamint az árbevétel alapján képzett helyi iparűzési adó hazánkban...
A közvetett adónemek csak Európában csökkentek
A tanulmány megállapítja, hogy az átlagos közvetettadó-kulcs is csökkent (2009-es 13,05%-ról 13,02%-ra) - László Csaba szerint ez lényegében nem is jelent változást. Ugyanakkor a társasági - és közvetett adók változásai igen széles körű és eltérő szórást mutatnak. Az európai régió mellett Észak-Amerikában, Afrikában, Ázsiában és Óceániában csökkent például a társasági adó átlagos szintje, de Dél-Amerikában - a trendet megtörve - emelkedett ez a szám, elsősorban a mexikói adóemelés miatt.
A közvetett adók tekintetében vegyes a kép: az észak-amerikai és afrikai régiókban nem tapasztalt változást a KPMG, Ázsia és Latin-Amerika növekedést mutattak, míg az egyetlen terület, ahol ez az adómérték csökkent: Európa volt.
Jelentős adóváltozások a legtöbb országban
Munkástanácsok: 9 milliós végkielégítés is rendben van, ha... |
A szakember szerint a közvetettadó-kulcsok tovább fognak emelkedni, míg a társasági adók követik a csökkenő tendenciát, ezt számos bejelentés alátámasztja. "A figyelem középpontjában lévő kulcsok csökkentésétől függetlenül az egyes országok hatóságaiknak mérlegelniük kell, hogyan ellentételezzék jövedelemveszteségeiket, és védjék meg saját céljaikat azokkal szemben, akik a globális piacon a versenyképesség látszatának fenntartása érdekében hasonlóan csökkentik társaságiadó-kulcsukat" - mondta László Csaba. A szakember szerint várható, hogy a kormányok és az adott adóhatóságok egyre agresszívabban lépnek majd fel az adóbeszedésben. Másrészt a cégeknek folyamatosan informálódniuk kell a különböző változásokról, mert a nyereség többször megadóztatását jelentő kettős vagy akár hármas adózás kockázata nagyon is reálissá vált.
A veszteségeket pótolni kell
A közvetett adók emelése népszerű eszköz arra, hogy az országok jövedelemveszteségük egy részét visszanyerjék. A KPMG nagyfokú globális eltolódást tapasztalt a közvetett adók felé, amelynek pozitívuma a kormányok szemszögéből, hogy a beszedés terhét a társaságokra háríthatják a hatóságok helyett. Nem is véletlen, hogy a kialakult áfarendszerrel rendelkező országok - így például Lengyelország, Portugália, Új-Zéland, Románia, Spanyolország, Portugália és az Egyesült Királyság is - már bejelentették, hogy növelni kívánják a forgalmi adójukat. Ugyanakkor Magyarországon erre már nincs tér - ez egyértelmű.
Mozgolódó óriások |
Újságírói kérdésekre válaszolva László Csaba értékelte a magyarországi adóváltozásokat, elsősorban a most ősszel bejelentett intézkedéseket. Elöljáróban hangot adott ismételten annak a véleményének, amelyre a jelentés is rávilágít, jelesen, hogy globális tendencia, hogy a mobilabb iparágakat nem igazán terhelik különadóval, vagy nagyobb adóteherrel a nemzeti kormányok. Jellemzően azokra a szektorokra jut nagyobb teher, melyek helyhezkötöttek, nehezebben tudják kiszervezni a tevékenységüket más országba. Igaz ez hazánkra is (még a bankadóra is, hiszen a mérlegfőösszeget az intézmények elvihetik máshova papíron, de az ügyfeleket nem - érvelt László).
Adócsökkentés: mit kezdjünk a megmaradó pénzzel? |
Jogilag kikezdhetetlenek a válságadók
A globális trendek érvényesülnek hazánkban is. "Ha jobban megnézzük a most bejelentett válságadók - hangsúlyozom nem jogi, hanem közgazdasági szempontból - tulajdonképpen forgalmi típusú adók. Ezek bevezetése illik a nemzetközi trendekbe, hiszen mindenhol a közvetett adók szintjének emelkedését tapasztaljuk”. Arra a kérdésre, hogy az Unió elmeszelheti-e egyik vagy másik most bejelentett adónemet, László Csaba azt mondta, jogilag erre nem igen van lehetőség, hiszen az uniós irányelvek szerint ezek nem minősülnek forgalmi típusú adónak.
A bérstatisztikák ismét megvadulnak majd?
A szja-változások tekintetében László Csaba arra számít, hogy év végén a "bérstatisztikák ismét megvadulnak". A magas jövedelmű szektorokban a jutalmak és prémiumok kifizetése valószínűleg áttolódik a jövő év elejére. Ami az egykulcsos adó bevezetéséhez fűzött reményeket illeti a foglalkoztatás szempontjából, László igyekezett lehűteni a kedélyeket, szerinte az alacsonyabb adóteher még nem jelenti egyértelműen azt, hogy nő a foglalkoztatás, hiszen a munkaerő összköltsége ettől még érdemben nem fog csökkeni (hasonló véleményt fogalmazott meg két napja az IMF magyarországi misszióvezetője az adóváltozások kapcsán).
Az szja-változások vélhetően pár évre visszafogják majd a bérnövekedés dinamikáját - elsősorban a magas jövedelműeknél (ők amúgy is sokat nyernek a változásokkal).
Ugyanakkor a szakember szerint az egyszerűsített eljárás, az egykulcsos rendszer mindenképpen kedvező fejlemény a befektetők szemszögéből.
A bizalom nem inog meg?
László Csaba nem lát olyan nagy bizonytalanságot a befektetői oldalról a most bejelentett ágazatokat terhelő különadó kapcsán, mint amilyet értékelésében nemrég az IMF és az MNB is megfogalmazott. Az biztos, hogy egy-egy nagyobb vállalati döntés átfutási ideje egy-másfél év, vagyis az adóváltozások hatását nem fogjuk azonnal érezni. A szakember szerint korai a mostani szakaszban megítélni, hogy az akciótervekben felvázolt és részben elfogadott adóváltozások összességében milyen hatást eredményeznek majd.
Privátbankár - Zsiborás Gergő