A válság tömegesen a szélsőségek felé viheti az embereket, és növeli ennek kockázatát, hogy a világon mindenütt elképesztő méretekben adósodnak el az államok - hangsúlyozta Bajnai Gordonminiszterelnök a Mozgó Világ című lapnak adott, a hét második felében megjelenő interjújában. A kormányfő még az európai választások előtt válaszolt a lap kérdéseire; a beszélgetés szövegét a szerkesztőség előzetesen az MTI rendelkezésére bocsátotta.
"A válságnak sok olyan hosszú távú veszélye van, nemcsak Magyarországra, egész Európára, az egész világra nézve, amiket még nem mértünk föl, még nem modelleztünk" - mondta a miniszterelnök, aki szerint a válság döntően az alsó- és középrétegekről szól. "Azokról, akik nagy nehezen megkapaszkodtak, fölvettek mondjuk egy devizahitelt, és vettek belőle egy kis lakást, állásuk van, és keresnek 150-160 ezer forintot bruttóban. Őket fenyegeti leginkább a lecsúszás veszélye" - hangsúlyozta.
Bajnai Gordon egy történészi megállapítást idézett, amely szerint a forradalmat nem a szegények csinálják, hanem akik csalódtak. A csalódás pedig most tömegesen a szélsőségek felé viheti az embereket, és ez nemcsak Magyarországon probléma - hívta fel a figyelmet.
A kormányfő szerint növeli a szélsőségek felé sodródás kockázatát az, ami most zajlik a világban, hogy államok elképesztő mértékű deficiteket halmoznak fel, és ennek megfelelően elképesztő mértékben adósodnak el. Ez előrevetíti a magas infláció veszélyét és azt, hogy nagyon nehéz lesz finanszírozni a hatalmas államadósságokat.
"Magyarország eladósodott ország. De az angolok és más, nálunk sokkal nagyobb országok idén vagy jövőre utolérnek bennünket államadósságban, és az más volumen, mint a mi nyolcvan százalékunk" - mondta. Hangsúlyozta, hogy az államadósságok finanszírozásának kényszere ki fogja szorítani a piacról a vállalatok hitelfelvételét, növekedés pedig akkor van, ha a vállalatok meg a lakosság a fogyasztáshoz hitelt tud fölvenni.
"Tehát félő, hogy lassul majd a növekedés, egyszersmind nő az infláció, és nagyon kellemetlen helyzet, stagfláció alakul ki" - mondta.
Bajnai Gordon szerint azzal a geopolitikai veszéllyel is szembe kell nézni, hogy nemcsak egy adott társadalmon belül csalódhatnak a középrétegek, hanem csalódhatnak egész országok is, és ezek hajlamosak lehetnek külső ellenség keresésével kompenzálni a belső válságaikat.
"Tetézi a veszélyeket a protekcionizmus megjelenése a világgazdaságban, mert az nagyon könnyen sovinizmussá tud válni. Márpedig az, hogy a romló gazdasági klímában elszabadul a protekcionizmus és az abból fakadó sovinizmus, magát az európai gazdasági-politikai rendszert is veszélybe sodorhatja" - figyelmeztetett Bajnai Gordon.
Ön szerint az EP-választás eredményének lesznek belpolitikai következményei? Szavazzon!
Reformértékű, a magyar adórendszer súlyos hiányosságát pótló lépésnek nevezte a vagyoni jellegű adó bevezetését Bajnai Gordon. A kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy a vagyonadó kérdése ugyan tabu volt mostanáig Magyarországon a politika számára, de közgazdasági és adószakmai műhelyekben már régen szorgalmazzák bevezetését. "Sőt még a Fidesz Jövőkép című programjában is szerepel, amelyet március végén Orbán Viktor pártelnök mutatott be" - tette hozzá.
Bajnai Gordon hangsúlyozta, elvi jelentősége van annak, hogy legyen vagyonadó Magyarországon, s a 30 millió forintban megállapított értékhatárt még vállalható kompromisszumnak nevezte. Ebben a kompromisszumban az a rövid távú szakmai megfontolás szerepel, hogy a mostani recesszióban nem volna szabad az ingatlanokat tovább terhelni, amikor több tízezer lakáson devizahitel, jelzáloghitel van - magyarázta.
"Márpedig ma egy átlagos devizahitel hatmillió forint. Számos érv szól amellett, hogy ne nehezítsük meg még jobban azok helyzetét, akik azért küzdenek, hogy vissza tudják fizetni a forint leértékelődésével megugró adósságaikat" - hangsúlyozta.
A kompromisszum politikai oldalának azt nevezte Bajnai Gordon, hogy érezték a szembenállását, feltételezték, ha ennél alacsonyabb sávhatárt javasolnak, akkor lehet, hogy nem fogadja el a vagyonadót a parlament. Hangsúlyozta, hogy a vagyonadó ilyen formában történő bevezetése csak az első lépés, a következő kormányok feladata lesz, miként fejlesztik majd tovább. Bajnai Gordon nagyon veszélyes iránynak nevezte azt, amit a Fidesz ígér, nevezetesen azt, hogy kormányra kerülése esetén eltörli a vagyonadót.
"De ha a Jövőképnek hiszek, akkor nem szüntetik meg. Vagyis józan pillanataikban az ellenzéki párt berkein belül is elismerik, hogy erre szükség van" - mondta. Szerinte, ha a Fidesz vezetői mégis elutasítják ezt az adót, az tisztán politikai döntés lesz.
Ugyanakkor a kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a kieső bevételeket valahonnan pótolni kell. "Mindaz, amire most az ellenzék azt mondja, hogy megszüntetné, visszacsinálná vagy visszaadná, kollégáim számításai szerint nagyjából a hazai össztermék közel hat százalékára rúg, ami megfelelő fedezet híján nonszensz, és azonnali összeomláshoz vezetne" - mondta.
Szerinte a gazdaságot a mostani lejtmenetről csak úgy lehet a fölfelé tartó pályára átállítani, ha a kormányok egymást követő, következetes lépéseket tesznek, nem fordítanak vissza dolgokat. "Utóbbira nem is nagyon volna lehetőség, hiszen a pénzpiacok elég világos üzenetet küldenek most már szinte naponta, hogy melyik döntést hogyan értékelik. Aki ellenreformot csinál, nagyon-nagyon sok családot hozhat nehéz, veszélyes helyzetbe" - hangsúlyozta Bajnai Gordon.
"Ha buknak az adótörvények, bukik a kormány is"
A túlélésen agyal az MSZP és az SZDSZ
Bokros helyett Habsburg megy Brüsszelbe?
Elsöpörheti a kormányt az MSZP veresége?
MSZP: az ország azt várja, folytassuk
Fodor: a választók megbüntettek, lemondok
Orbán: Magyarország döntött
London: Bajnai marad
MTI