Erről a miniszterelnök csütörtökön a Gazdasági Egyeztető Fórumról távozóban beszélt újságíróknak. A miniszterelnök elmondta: sokféle koncepciót mérlegelve döntött úgy, hogy olyan javaslattal áll az őt támogató frakciók elé, amely új vagyonadó bevezetését jelentené Magyarországon. A magasabb értékű ingatlanok és más vagyonelem adóztatásával érvényesítenék a társadalmi szolidaritást - mondta.
A miniszterelnök azt javasolja a szocialista frakciónak, hogy 30 millió forintos értékhatár felett legyen csak vagyonadó - értesült több forrásból csütörtökön az MTI. Az MTI úgy tudja, Bajnai Gordon csütörtökön este frakcióülésen tárja a képviselőcsoport tagjai elé a vagyonadóra vonatkozó új, végleges javaslatát, amely szerint 30 millió forint alatt nem változtatnának a jelenlegi rendszeren, s csak e fölött vetnék ki az egységes vagyonadót az ingatlanokra, 50 millió forintos értékhatár felett pedig ez számottevően is megjelenne. Az utóbbinál a tervezett kulcs évente 0,5 százalék körül lehet. A távirati iroda információi szerint az új javaslat is tartalmazza a méltányosságot, vagyis a nyugdíjasok, a nagycsaládosok, valamint az állásukat a válság miatt elveszítők kaphatnának valamiféle kedvezményt, de erről még tovább folyik az egyeztetés. És mi lesz így a remélt bevétellel? Részletek >>>
"Az első évben még nem kellene ingatlankataszter"
Mehrli Péter a Magyar Ingatlanszövetség elnöke szerint, ha az első évben átalány adót kellene fizetni a lakások után, a befolyó pénzből létre lehetne hozni az értékalapú adózáshoz elengedhetetlen ingatlan katasztert.
Azok az önkormányzatok, amelyek jelenleg is adóztatják a területükön az ingatlanokat, szinte kivétel nélkül terület-alapon teszik azt. A jelenlegi szabályok szerint ugyan is választható az adó érték-, illetve terület alapú meghatározása - mondta Mehrli Péter. Az Alkotmánybíróság a luxus adót azért szüntette meg, mivel nem valós, hanem az alapterület alapján számított értéken alapult. Így - függetlenül attól, hogy az állam vagy az önkormányzat - veti ki az érték alalpú adót, azt csak a valós érték alapján teheti meg. Ehhez pedig el kell készíteni az ország ingatlan kataszterét.
A jövő évi jogalkotás jelen fázisában mindenki ingatlan adózásról beszél, holott csak a lakások megadóztatásáról van szó. Borsi László a Lakásvásár Médiacsoport elnöke nemrégiben sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy az ingatlanadó magában foglalja az állam, az önkormányzatok ingatlanjait, és minden magánépületet - például az irodaházakat - továbbá a földet is. Így a lakás- és az ingatlan adó nem azonos fogalmak. Ő is úgy vélte, hogy lakás kataszter nélkül nincs adózás.
Mehrli Péter - a szövetséggel még nem egyeztetett - véleménye szerint a probléma könnyen áthidalható. Az első évben mindenki valamiféle átalány adót fizessen, illetve ne fizessen, hanem ebből készíttesse el a saját lakása értékbecslését. Így egy év alatt kész lenne a kataszter, amely a földhivatali nyilvántartás része lenne. Jelenleg a bankok 25 ezer forintot fizetnek egy lakás értékének megállapításáért, de ha nagy tömegben kell ezt végezni, ennél is olcsóbb lehet. Arról nem beszélve, hogy az ingatlan (lakás) kataszterhez elegendő számba venni a fontosabb értékalkotó tényezőket. Amennyiben az állam 120 milliárd forint bevételt vár a lakásadóból a jelenlegi ugyanennyi mellé, akkor egy lakásra - figyelemmel az ország 4 millió darabos lakásállományára - 30 ezer forint jut. A lakáskataszter értékadatait - a későbbiekben - évente kell korrigálni.
Kérdés, hogy mi legyen azokkal a vidéki lakásokkal, amelyeknek nincs forgalmi értékük, mivel a településen sok év óta nem adtak el egyetlen lakást sem? Ezeket is be kell venni a kataszterbe Mehrli Péter szerint, de a forgalmi értékük - miután eladhatatlanok - nulla. A napokban Leitner József szakértő azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy nem az érték-, hanem a terület alapú adózás lenne a járható út (tehát az, amely alapján ma is adóztatják egyes önkormányzatok a lakásokat). Viszont ennél is fel kell mérni előzetesen minden lakást, majd a négyzetméterhez rendelné a jogszabály - differenciáltan - az adót.
Az MSZP-nél is kiakadtak az ingatlanadó miatt
Bajnai: egy év alatt nem lehet rendet tenni
Sávos lesz az ingatlanadó - garázsra is kell fizetni
Orbán: az országot nem Isten bünteti, hanem az MSZP
Ingatlanadó: az önkormányzatok döntenek a sávokról?
"Az szja-módosítások egyenesen érthetetlenek"
A Fidesz eltörli majd az ingatlanadót
MTI, Privátbankár