Kiemelt figyelmet kapott az elmúlt években a feketegazdaság elleni küzdelem az agrárium és az élelmiszeripar területén, miután nyilvánvalóvá vált, hogy ez a tevékenység jelentős bevételtől fosztja meg a közkasszát, és komoly versenyhátrányt okoz a tisztességes piaci szereplőknek
Mit terveznek?
Az adócsalásra szerveződött, jól felépített láncok felderítését nagymértékben segítené, ha az áruk útját jobban lehetne követni, illetve kötelezővé válna az eredet és származás igazolása. Ezért a tárca támogatja azt az elképzelést, amely szerint egyedi azonosítási kötelezettséget vezetnének be, aminek alapján például a tejszállítmányok útját akár az előállítási helyig vissza lehetne követni. Amennyiben ez kiegészülne a szállítmányok előzetes bejelentési kötelezettségének megteremtésével is, a nyomon követés még inkább megvalósíthatóvá válna - mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Nemzetnek.
Az államtitkár emellett támogathatónak nevezte a tejkereskedelem résztvevői - különösen a nagykereskedők - körében az előzetes regisztráció bevezetését. Ezzel ki lehetne iktatni a közvetítő kereskedőket, és kizárólag azok a gazdálkodók végezhetnék ezt a tevékenységet, akiknek megfelelő a felkészültségük.
Jöhet még áfacsökkentés?
Mivel az egyes élelmiszerek áfakulcsának csökkentése iránt folyamatos az igény a termelő cégek részéről, a kormány már 2012 óta foglalkozik azokkal az előterjesztésekkel, amelyek kiszámolták az alapvető élelmiszerekre vonatkozó közterhek mérséklésének következményeit. Idéntől az élő és félsertés áfakulcsát 27-rál öt százalékra csökkentette a kormány, emellett a piac tisztulásához vezetett a gabonakereskedelemben életbe léptetett fordított áfafizetési rendszer is.