A miniszterelnök hangsúlyozta: a kormány első intézkedései azt szolgálták, hogy Magyarországon az egyensúly helyreálljon, ennek érdekében a kormány 2009-2010-ben 1.300 milliárd forinttal fogja vissza az állami kiadásokat. Így jövőre Magyarország azon kevés európai uniós ország közé fog tartozni, ahol csökken majd az államháztartási hiány, míg a legtöbb tagállamban emelkedik.
Bajnai Gordon kiemelte: az egyensúly érdekében tett lépéseket követően foglalkozni kell azzal, hogy a gazdasági növekedés feltételeit is javítsa a kormány, hogy emelkedjék a mostani 57 százalékos foglalkoztatási szint és az adóváltozások a foglalkoztatás bővítését is célozzák.
A héten megtörni látszik a forint erősödésének pünkösdig kitartó lendülete. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A kormányfő szerint a gazdaságban is látszanak bíztató jelek, bár tavaly október óta mintegy 80 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma az országban, de az építőipar legutóbbi adatai már enyhe növekedést mutattak.
Szja: nagy smafu a sáveltolás? |
Bajnai Gordon szerint a vagyonadó is az igazságosabb adóterhelés irányába tett lépés, azonban a 30 millió forintos értékhatár fölötti adózás bevezetésével az új adónem országos szinten 100 lakásból mindössze 5 lakást érint majd, a több mint négymillió ingatlannak csupán az öt százalékát.
A miniszterelnök arról is szólt, hogy jelentős mértékben csökkennek a vállalkozásokat terhelő adók: a munkaadók zsebében is hozzávetőleg 400 milliárd forinttal több marad majd.
Magyarország is adóparadicsom volt?
Az adóparadicsomok elleni fellépés - amit szintén az igazságosabb adózás irányába tett lépésnek minősített - azt eredményezi majd, hogy az ezekben az országokban alapított cégek kinti extraprofitjából Magyarország is részesedik - mondta. Hozzátette: Magyarország 2001-ben adóparadicsomnak minősült az akkori szabályok alapján, és a fejlett államok több tekintetben el is ítélték emiatt. A mostani intézkedések tiszteletben tartják a vállalkozás szabadságát - hangsúlyozta. Reálisan kell látni: a vállalkozások dolga az, hogy törvényes keretek között minél több nyereséget érjenek el, a profitot maximalizálják, az adórendszer dolga pedig az, hogy törvényekkel igazságos adózást valósítson meg - mutatott rá. Az új szabályozás tehát nem fogja megtiltani azt, hogy céget lehessen alapítani egy-egy adóparadicsomnak minősülő államban, azonban a módosítás révén Magyarország is kap majd az ott elért extraprofitból - összegezte a miniszterelnök.
Kevesebb az ország tartaléka
LIGA: az adócsökkenésből nem lesz egyből munkahely
Magas adók és a "jólét" - ezért nincs munkánk
Látjuk a korrupciót, de mélyen hallgatunk róla
BKIK: indokolatlan a szuperbruttósítás
Bajnai: az egész ország nézzen tükörbe
MTI, Privátbankár