Kovács László uniós adóügyi biztos szerint az eltűnő eurómilliárdoknak csak egy része vezethető vissza az adócsalásokra, a legális adóelkerülések, valamint a cégcsődök miatt meg nem fizetett áfatartozások is ezt az összeget növelik.
A legnagyobb "szakadékot" a valószínűsített és a ténylegesen befizetett áfa között Görögországban mutatta ki a tanulmány: a 2000-2006 közötti időszakban 30 százalékos volt ez a hiány. A második Szlovákia 28 százalékkal, majd Magyarország következik, ahol 23 százalékos különbséget (2,070 milliárd euró) állapított meg a vizsgálat. Ezután a lettek, a litvánok és az olaszok jönnek, egyaránt 22 százalékkal, míg a csehek a hetedikek, 18 százalékkal.
A legkisebb a hiány Luxemburgnál, csupán 1 százalék, de az utána következő Spanyolországban és Írországban is csak 2-2 százalék a különbség.
A tanulmány számításaihoz az elméleti áfakötelezettség számait az egyes nemzeti statisztikai hivatalok adatai szolgáltatták, de mivel ezek az adatok elsősorban nem az áfakötelezettség kiszámítására készültek, így egy-egy ország adórendszerének teljessége sokszor nem mutatkozhatott meg a számokban - fűzték hozzá a tanulmány készítői. Torzító lehet az is, hogy a vizsgálatban csak az egyes országokban nyilvánosan hozzáférhető adatokat használhatták, a nemzeti hatóságok a nem publikus adatokat nem adhatták ki a vizsgálat céljára.
Sokkal több pénzzel lógunk az APEH-nak
Forintra megmondja az APEH, mennyit ér a házunk
Érezhetően szolgáltatóbb lett az APEH
MTI