Elérhető az egykulcsos adó 2009-re?
Ezermilliárd forinttal csökkentené az Oriens pénzügyi tanácsadó cég által kidolgozott átfogó javaslat a foglalkoztatás költségeit, ehhez a forrást az állami kiadások mérséklésével, bizonyos adó- és járulékfizetési szigorításokkal biztosítanák. Az ezer milliárd forint tehercsökkentésből 705 milliárd forint a munkáltatók által a foglakoztatás során fizetett járulék csökkentése lenne, 275 milliárd forint szja-csökkenés a bruttó bérek nettó értékét növelné, illetve 20 milliárd forinttal csökkenne a munkavállalók által fizetett járulék. A finanszírozásból 700 milliárd forint jutna az állami kiadások csökkentésére, 300 milliárd forint pedig az adó- és járulékszigorításra.
Javasolják egyebek között a minimálbér és a bérminimum eltörlését, a minimális járulék alkalmazását, illetve az alacsony jövedelműek szja-mentessége, illetve az eva és az ekho megszüntetését. A javaslat háromkulcsos szja-t alkalmazna, 170 ezer forintos jövedelemig 9 százalékot, 270 ezer forintig 18 százalékot, 270 ezer forint felett pedig 36 százalékot kellene fizetni. Nem javasolják az egykulcsos szja alkalmazását.
A szerzők szerint a javasolt változásokkal beindítható a gazdaság motorja. |
Orbán: Tíz év, egymillió új munkahely
A tanulmány szerzői szerint 100 forintnyi bér kifizetése az átlagbérnél jelenleg 120-140 forintos adó- és járulékfizetési kötelezettséggel jár együtt. Javaslatuk szerint ez a plusz adó- és járulékfizetési kötelezettség az átlagkeresetnél - 100 forintnyi keresethez viszonyítva - 70 forintra csökkenne.
Az állami kiadások csökkentésénél egyrészt az állami alkalmazottak bérének fixen tartását javasolják két évre. Ez szerintük nem jelentene nettó jövedelemcsökkenést, mert az átlagkeresetűeknél a nettó bér eleve 20 százalékkal emelkedne.
Komoly figyelmeztetésnek kell tekinteni, hogy szlovák számvitelt tanulnak a magyar könyvelők, szlovák autóval járnak a magyar vállalkozók, s hetente több tucat vállalkozás települ át Szlovákiába, ahogy azt is, hogy a magyarok Ausztriába mennek vásárolni, Svájcba viszik megtakarításaikat és Romániába járnak dolgozni - hívták fel a figyelmet a magyar adórendszer további tarthatatlanságára a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének vezetői, Herich György elnök és Kolta Ádám alelnök. A MOKLASZ elnöke hangsúlyozta: a már több mint húszéves magyar adórendszer valaha úttörő szerepet játszott, mára azonban az ország versenyképességének, fejlődésének gátjává vált. Tanulnunk kellene a környező országok tapasztalataiból - mutatott rá. |
Számok nélkül beszélnek az adócsökkentésről
A javaslat a családtámogatásokat is változtatná, így például a családi pótlékot munkavállalási feltételekhez kötné, illetve ahhoz, hogy a gyermekeket járassák iskolába. Bizonyos jövedelemhatárokat is alkalmaznának a családi pótléknál. Szigorítanák a munkanélkülieknek, inaktívaknak fizetett juttatásokat, javítanák a munkaerőpiaci programok hatékonyságát.
Elfogadhatatlannak tartják a szerzők, hogy igen sokan a valóságosnál alacsonyabb jövedelmet vallanak be, és ez után olyan egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékot fizetnek, amely távolról sem fedezi az általuk igénybe vett szolgáltatásokat. Ezért szükségesnek tartják, hogy mindenki fizessen egy minimális egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékot.
Egy billentyűs távolságra az APEH-től
Járulékkedvezmények: a többség a Pluszra szavaz
Szja: két utalás után jobban figyel az APEH
PC: Adókerülés, korrupció, romaellenesség
Kivégzik a haláladót?
MTI