Fidesz: nyakunkba kapunk egy újabb megszorítást
Mint mondta, az áfaemelés a szegényeket sújtja majd, és az ingatlanadó bevezetése is súlyos szociális következményekkel járna, hiszen sokaknak egyetlen vagyona a háza vagy a lakása. Ráadásul azok, akik ingatlanukat devizahitelből vették meg, azok kétszeresen is sújtva lesznek: nemcsak az adó, hanem a törlesztőrészletek emelkedése miatt is.
Navracsics Tibor úgy vélte: "borítékolható", hogy a családi pótlék bruttósítása a terhek növekedésével jár majd, ugyanakkor a miniszterelnök legutóbbi nyilatkozatából az is kiderül, hogy nem járna mindenkinek alanyi jogon a juttatás.
A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta: abban bíznak, hogy a szocialista frakció nem fogja megszavazni ezeket a megszorító intézkedéseket. Felidézte, hogy Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője 2005-ben még azt mondta, "törjön le a keze", ha megszavaz olyan intézkedést, amely befagyasztja a mindenkinek és a szegényebbeknek járó támogatásokat. "Abban bízunk, hogy Lendvai Ildikó még mindig tartja ezt az ígéretét, és frakcióvezetőként az MSZP-frakcióval is betartatja majd" - tette hozzá.
A miniszterelnök adócsökkentő javaslatairól szólva Navracsics Tibor azt mondta, nem tudják, milyen személyi jövedelemadó csökkentést tervez a kormány, de szerintük az adóterhelés nem csökken majd a bejelentett lépések következtében.
A fideszes politikus szerint Gyurcsány Ferencnek a csütörtöki rendkívüli ülésen mondott beszéde nem nyugtatta meg a piacokat, és semmilyen elmozdulást nem hozott a válságkezelésben, a forint továbbra is mélyponton van, és újabb 900 embert bocsátottak el munkahelyéről.
Mint mondta, cselekvőképes kormányra van szükség, amely bizalmat ébreszt a befektetőkben és az emberekben, és el tudja hitetni, hogy képes kezelni a válságot, egy kisebbségi, hitelét vesztett kormány erre azonban képtelen.
Budai Bernadett kormányszóvivő közölte: a Fidesz a mélyülő globális válsággal mit sem törődve, továbbra is saját politikai-hatalmi érdekeit, nem pedig az ország érdekét képviseli. A szóvivő közleménye szerint bár az ellenzéki párt folyamatosan nyilvánvalóvá teszi, hogy kormányozni akar, továbbra sem lehet tudni, mihez kezdene a gazdasággal, hogyan védené meg a munkahelyeket, a vállalkozásokat, a betéteseket.
Hangsúlyozta, a válság enyhítéséhez programra és összefogásra, és nem gazdaságpolitikai illúziókeltésre és politikai háborúskodásra van szükség.
Budai Bernadett közölte, a kormány tovább folytatja a válságkezelés kapcsán megkezdett konzultációsorozatot: tovább egyeztet a társadalmi partnerekkel, gazdasági érdekképviseletekkel, pénzügyi szervezetekkel, az ennek során kialakult javaslatokat pedig a február 16-i parlamenti ülésen fogja ismertetni.
Marad a gyes, a gyed, az eva és az ekho
Gyurcsány: ne játsszunk tovább óvodásat
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
"Nyugodtan kockáztasson meg egy választást, miniszterelnök úr!"
Az SZDSZ javaslata: négypontos csomag
Veres: a kormánynak kell korrigálni a költségvetést
MTI