Peer Steinbrück a Financial Timesban közölt cikkében azt írta: a húsz legnagyobb ipari és fejlődő gazdaság (G20) átlagosan a hazai össztermék (GDP) 30 százalékánál is nagyobb támogatásban részesítette a pénzügyi szektort tőkejuttatások, garanciavállalások, jegybanki akciók formájában. A válságra adott politikai válaszlépéseknek tartalmazniuk kell a költségvetési tehermegosztás új formáit is; ezek egyike a pénzügyi tranzakciókra kivetendő globális adó - írta a német pénzügyminiszter a londoni üzleti napilapban.
Steinbrück szerint a következő évekre e tehermegosztás kormányzati kezelésének mikéntje lesz a meghatározója a társadalmi összetartásnak, a piaci stabilitásnak és a politikai vezetők megítélésének.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
Steinbrück az osztrák gazdaságkutató intézet számításait idézve azt írta: egy ilyen mértékű adó globális kivetéséből évente akár 690 milliárd dollár is befolyhat; ez a világ összesített GDP-értékének 1,4 százaléka lenne. Ez nem róna illetlenül nagy terhet a piaci szereplőkre, ugyanakkor jelentős mértékben hozzájárulna a válság költségeinek finanszírozásához - áll a német pénzügyminiszter cikkében.
Peer Steinbrück szerint a piaci szereplők "foggal-körömmel harcolnak" az ellen, hogy meg kelljen fizetniük a rájuk eső méltányos részt. Egyesek azzal érvelnek, hogy egy ilyen adó kivetése adóelkerülő magatartásra ösztönözné a befektetőket, és torzító hatásai lennének. Ha azonban a G20 egységesen lép fel, az adóelkerülés szinte lehetetlen lenne - írta a német szakpolitikus.
Huszan döntenek a világról
Reform még nincs, a bankok már tiltakoznak
A pénzpiaci szigorról még mindig csak beszélnek
A Bizottság központosítaná a bankfelügyeletet
Gazdasági világkormány a G20 csoportból?
Európa szigort akar a globális pénzpiacokon
MTI