"Ki az az ellenzéki politikus, aki nemmel szavaz akkor, ha a kormány azt mondja, hogy csökkentsük az adókat" - tette fel a kérdést Gyurcsány Ferenc.
Mint mondta, amikor szavazni fognak a csomagról, akkor a kérdés már úgy vetődik fel, hogy "ezt támogatja valaki, hacsak nincs egységes ellenzéki javaslat, aminek az esélye szerintem nulla, vagy marad a régi adótörvény". "El tudja azt képzelni, mikor egy politikus azzal szembesül, hogy őt az adócsökkentés leszavazójaként fogják majd látni?" - fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy ezek szerint a költségvetés megkapja-e a parlamentben a szükséges többséget, a kormányfő azt mondta: "gyakorlati válaszom az, hogy szerintem ez meglesz".
A javaslatokkal kapcsolatos első szakértői, elemzői véleményeket ITT olvashatja. A pártreagálásokat ITT nézheti meg. Gyurcsány Ferenc javaslatainak összefoglalóját ITT találja. |
Gyurcsány Ferenc közölte: "ha olyan javaslatot tesz bárki, bármelyik párt, nem csak az SZDSZ, amely nem sérti az egyensúlyt, azaz a mozgástéren belül marad, és azt mondják rá a munkavállalók és a munkáltatók, hogy nekik az jobban tetszik, és mi is úgy látjuk, akkor azt kell megszavazni".
Véleménye szerint a programnak köszönhetően egy átlagos fizetésű embernek minden hónapban 5-6 ezer forinttal több marad a zsebében. "Szerintem egy átlagos családban ezt már számontartják".
Gyurcsány Ferenc közölte: meg kell győznie az embereket arról, hogy reális, kidolgozott programjuk csak a szocialistáknak van. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ha meg szeretnék változtatni az úgynevezett kisadókat, mint például az evát, amely 100 milliárd forint bevételt jelent, akkor az eddig ezt az adózási formát választók "visszamennének a szürke és a fekete világba".
A miniszterelnök arra a kérdésre, számol-e azzal, hogy az intézkedéseknek bizonyos szektorokban árfelhajtó hatása lesz, úgy válaszolt: "persze". Mint mondta, amikor korábban megállapodtak a béremelésekről az építőiparban, a statisztika akkor is kimutatta az áremelkedést.
60 ezer forinttal több marad a borítékban
"Adócsökkentésben valamennyi párt támogatását várom, a KDNP-ét és a Fideszét is" - mondta a miniszterelnök a Blikk pénteki számában megjelent interjújában.
Gyurcsány Ferenc leszögezte: az országot akarja meggyőzni arról, hogy az embereknek jó, ha mindenkinek 60 ezer forinttal több marad a borítékjában évente, és ez a legjobb érv a parlamentben is. "Ha az ország támogatja, a parlament miért ne támogatná?" - tette fel a kérdést a miniszterelnök.
Kijelentette, hogy valamennyi ellenzéki pártnak lehet olyan javaslata a csomaghoz, amelyet elfogad. "Ha azt mondják, miniszterelnök úr, ne ezt csináljuk, hanem inkább azt, mert azt támogatják a munkaadói vagy a szakszervezetek - és nem borul fel a költségvetés egyensúlya -, egy pillanat alatt azt fogom mondani, hogy rendben van" - mondta a miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc tagadta azt a lapértesülést, miszerint tárgyalt volna a gázáremelésről minisztereivel. "Annyit lehet tudni, hogy egyre drágábban jön a földgáz, és hogy nekünk az a dolgunk, hogy amennyire csak lehet, csillapítsuk ennek hatásait"- válaszolta arra a kérdésre, hogy mit lehet tudni a gázáremelésről.
A Népszabadság csütörtöki számában írta, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kiss Péter kancelláriaminiszter és Szabó Pál, az ármegállapításért felelős szakminiszter 9,8 százalékos lakossági és 12 százalékos ipari gázáremelésről tárgyalt, amely októberben lép hatályba. A lap szerint valószínűleg a hétvégén hirdetik ki az áremelést. A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium kommunikációs főosztálya erre úgy reagált: döntés még nincs, folynak a tárgyalások.
Reagált a forint a Gyurcsány-tervre: gyengült
Gyurcsány elhozza nekünk a nyugatot
Az SZDSZ-nek tetszik a Gyurcsány-csomag egy része
MSZOSZ, VOSZ: alapnak nem rossz Gyurcsány csomagja
"Ha Gyurcsány most meghátrál, örökre leírja magát"
MTI