Bár az Országgyűlés november 30-tól 2012. február 28-ig 7,5 millió forintos összeghatárig lehetővé tette a munkaadók számára, hogy köztehermentesen, vissza nem térítendő juttatás formájában támogassák munkavállalóik végtörlesztését, ám az év végén elfogadott jogszabály a rendelkezésre álló időt két hónappal lerövidítette. Így a juttatást a munkaadók csupán december 30-ig adhatták adómentesen - figyelmeztet az RSM DTM..
A munkaadói kölcsön vagy a támogatás tényleges átutalására - a munkavállaló bankszámlájára, vagy közvetlenül a bank részére -, eredetileg február 28-ig volt lehetőség, ezt azonban végtörlesztési támogatás terén a december 29-én kihirdetett törvény felülírta.
Kalocsai Zsolt, az RSM DTM vezérigazgatója elmondta, hogy a megváltozott jogszabályi helyzet miatt, amennyiben a munkáltató 2011. december 30-án, vagy ezt követően utalt végtörlesztési juttatást – akár közvetlenül a munkavállaló folyószámlájára, akár a hitelező bank felé -, azt kockáztatja, hogy az adóhatóság a juttatást nettó bérkifizetésnek minősíti.
Ennek következtében, az utalt összeg függvényében az adóhatóság adóhiányt, adóbírságot, továbbá késedelmi pótlékot állapíthat meg. A szankciók egy 7,5 millió forintos támogatás esetében könnyen elérhetik a 4 millió forintot, nem beszélve arról, hogy a be nem fizetett adókat is meg kell fizetni, ami a 8 millió forintot is meghaladhatja.
A szakértő kiemelte, hogy a régóta ismert lakástámogatás céljára folyósított kölcsön nyújtására a változtatások nem vonatkoznak, az 5 millió forintos, kamatmentes lakáscélú támogatás továbbra is él, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy ekkor már a méltányolható lakásigényre is figyelemmel kell lenni.