Idén januárban több, eddig külön-külön érvényesíthető adókedvezmény összevonásra került, ezek után a továbbiakban egységes feltételek szerint érvényesíthető kedvezmény. Így januártól az összevont adóalap adóját csökkenti az ún. összevont kedvezményalap 30 százaléka, de legfeljebb évi 100 ezer forint. A 100 ezres keretbe az egyébként külön érvényesíthető őstermelői kedvezmény is beleszámít, illetve az összevont kedvezmény csak 3,4 milliós éves összjövedelemig vehető teljesen igénybe, e feletti jövedelem esetén csökken a levonható összeg, mely 3,9 milliónál fogy el teljesen. (A 100 ezer forintot a 3,4 milliós jövedelem feletti összeg 20 százalékával kell csökkenteni, így ha a többlet eléri az 500 ezer forintot, akkor annak pont 100 ezer lesz az ötöde.)
Az összevont kedvezményalapba számít a háztartással kapcsolatos szolgáltatások ellenértéke, a felsőoktatási képzés költsége, a közcélú adomány céljára történő befizetés, a törvényi feltételeknek megfelelő élet- és nyugdíjbiztosítás megfizetett díjának összege, továbbá többféle társadalombiztosítással, illetve nyugdíjjal kapcsolatos kedvezmény (így a magánnyugdíjpénztári tagdíjkiegészítés is).
Fontos tudni, hogy tartós adományozás esetén a közcélú adomány összege 20 százalékkal növelt összegben számít bele a kedvezményalapba, illetve hogy a magánnyugdíjpénztári tagdíj alapesetben 8%-os, ezt 10%-ra lehet maximum keigészíteni, így ennek a 2 százaléknak járhat a 30 százaléka kedvezményként. Az életbiztosításoknál a tavalyi évig 20 százalékos (a díjnövekményre pedig további 10 százalékos) kedvezmény volt érvényben. Azt figyelembe kell persze venni, hogy a tavalyi évvel kapcsolatban beadandó, hamarosan esedékes adóbevallást még a tavalyi adókedvezménnyel kapcsolatos szabályok szerint kell elkészíteni.
Új adókedvezményként a háztartási kedvezmény jelenik meg, ide a lakás felújításával, korszerűsítésével kapcsolatos szolgáltatások, a gyermekfelügyelet, -gondozás és háztartásvezetés, házi ápolás, illetve háztartási nagygépek javításával, karbantartásával, a lakás tüzelő-, fűtés-, és égéstermék-elvezető, valamint víz- és szennyívzrendszerének karbantartásával, javításával kapcsolatos kiadások tartoznak. A kedvezmény számla alapján, az azon szereplő bruttó (áfával növelt) összeg után érvényesíthető.
Az adójóváírás mértéke továbbra is a bér 18 %-a, maximum 11.340 Ft/hó. 1,25 millió Ft feletti éves jövedelemtől kezdve az összeg csökken és 2,762 millió forintos éves jövedelemnél fut ki teljesen a jóváírás.
Egy nettó 15 ezer forintos mosógépszerelést követően például elvileg könnyebb lesz ellenállni a szerelő "számla nélkül ennyi" ultimátumának. Ekkor ugyanis a 15 ezer forint számla nélküli kifizetése helyett könnyebben választhatjuk a törvényes utat, vagyis hogy számla ellenében kifizetjük áfával növelten az összeget (18 ezer forint), majd a következő évi adóbevallásban ennek a 30 százalékát visszakérjük az APEH-tól (5.400 Ft). Ekkor a mosógépszerelés - amellett, hogy hozzájárultunk a gazdaság fehérítéséhez - valójában csak 12.600 forintba került nekünk. Igaz, itt arra is figyelemmel kell lenni, hogy a 3 ezer forint néhány hónapig, de akár egy évig is nem nálunk ketyeg, továbbá, hogy a jövedelmi korlátnak meg kell felelni, illetve ez a számítás csak akkor igaz, ha más jogcímen még nem vettük igénybe teljesen a 100 ezres kedvezménykeretet.
Néhány kedvezményt továbbra sem érint a fent bemutatott összevonás, így azok (személyi, családi, őstermelői kedvezmény, alkalmi foglalkoztatás utáni, illetve a lakáshitel átmeneti szabályok alapján járó kedvezménye) tulajdonképpen változatlan szabályokkal és korlátokkal vehetők igénybe.
Az SZJA-törvény felsorolja, milyen sorrendben lehet igénybe venni az adókedvezményeket. Az élen a lakáscélú hitel kedvezménye áll, majd a személyi kedvezmény, az alkalmi foglalkoztatás kedvezménye, az összevont adókedvezmény, az őstermelői, illetve családi adókedvezmény következik. Az összevont adókedvezményen belül szintén létezik egy diktált sorrend, ami az adóhatósági közreműködéssel benyújtott bevallás esetén érvényes, illetve akkor, ha az adóhatóság közreműködése nélküli bevallásban a magánszemély erre vonatkozóan nem rendelkezett. |
A családi kedvezmény mértéke kedvezményezett eltartottanként 4 ezer Ft/hó, feltéve, hogy az adott hónap bármely napján az eltartottak létszáma a 3 főt eléri. 6 milliós összjövedelem fölött - gyerekszámtól függően - csökkenhet a kedvezmény. A személyi kedvezmény súlyosan fogyatékos magánszemélynél havonta az év első napján érvényes minimálbér 5 százalékával egyenlő.
Munkavállaló alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatása esetén pedig a számviteli elszámolásra alkalmas bizonylattal igazolt, érvényesített közteherjegy értékének 75 százaléka jár kedvezményként. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a csökkentő tételek együttes összege továbbra is legfeljebb az összevont adóalap adójának összegéig terjedhet.
Az önkéntes pénztári, illetve nyugdíj-előtakarékossági számlával kapcsolatos befizetések a továbbiakban is az összevont adóalap adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó részének terhére számolhatók el. Az ez után járó kedvezmény nem kerül a magánszemélynek kiutalásra, az APEH azt a bevallásban megjelölt önkéntes pénztárhoz, vagy NYESZ-R megjelölésű előtakarékossági számlára utalja.
A befizetett összegre mind a pénztárak, mind a nyesz esetében külön-külön 30%-os, max. 100, illetve 130 ezer Ft/év adótámogatás vehető alapesetben igénybe. A nagyobb forintösszeg akkor jár, ha valaki 2020 előtt betölti a számára irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Önkéntes pénztáraknál több pénztártípusba való befizetés, ileltve egészségpénnztári lekötés, vagy prevenciós szolgáltatás igénybevétele esetén a kedvezmény tovább növelhető.
Meghatalmazás: mit fogad el az APEH?
Árak, díjak, adók: januári változások
Adókedvezmény egyetlen fillér nélkül?
Elfelejthetjük az illeték-trükköket!
Adókedvezmények: indulhat az év végi hajrá
Privátbankár