Bod Péter Ákos úgy vélekedett, hogy a gazdasági ütemvesztésért a legnagyobb arányban a költségvetési kiigazítás a felelős. A kiigazítási lépéseket értékelve elmondta: az újabb adók bevezetése nem növelte az adórendszer stabilitását, a kiadásmérséklés nem volt értelmesen szelektív, a reform célterületén - az egészségügyben - szakmai és lakossági támogatás nélkül csak átmeneti megtakarítás keletkezett; a piaci szereplők a távolabbi irány ismeretének hiányában inkább kivárnak, a beruházások panganak.
A dolgok a jegybank volt elnöke szerint javulni fognak, mert a konjunktúraindex már olyan mélyre esett, hogy annál lejjebb már nem süllyedhet. Magyarország azonban nem lesz "kistigris", mert a közterheket nem lehet az ehhez szükséges mértékben leszállítani: a meg nem született gyermekek nem fognak adót fizetni, és az el nem ültetett fákat nem lehet kivágni - mondta a professzor.
Bod Péter Ákos hangsúlyozta: Magyarország növekedési kényszerben van, a politikára élénkítési nyomás nehezedik, a konvergencia program kereteit azonban mindenképpen meg kell őrizni. "A keretszámokat kőbe kell vésni" - mondta. Hozzátette ugyanakkor, hogy a programot tartalmilag újra kell tölteni, mert lyukacsos volt, illetve kiürült.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Pitti Zoltán ugyancsak hangsúlyozta: mindenekelőtt a konvergencia programban vállaltakat kell teljesíteni a hitelképesség megőrzéséhez. Erre figyelemmel lehet ösztönözni a gazdasági teljesítmény növelését, javítani a versenyképességet, érvényesíteni a jövedelem-, fogyasztás- és vagyonarányos közteherviselés elvét, egyszerűsíteni az adórendszert.
Az adóreformról úgy vélekedett, rögtönzéssel nem lehet megoldani a problémákat, legalább egy-másfél éves előkészítésre van szükség. Pitti Zoltán szerint az eddig napvilágra került javaslatok közül azokat kellene előrevenni, amelyek a gazdasági teljesítményt serkentik, és nem sértik az egyensúlyi feltételeket.
A professzor egyebek között elmondta: nagyon aránytalan a közterhek eloszlása, szélesíteni kellene az adóalapot ahhoz, hogy ne növekedjenek a már most is adót fizetők terhei. Az informális gazdasághoz sorolta a pártfinanszírozást, a sportfinanszírozást és a "költségtérítés rendkívül erkölcstelen gyakorlatát" is.
"Az a testület, amely elnézi, sőt elvárja a költségtérítés adómentességét, nem dönthet például a minimálbérek adóztatásáról" - jelentette ki, amit a konferencia résztvevői nagy tapssal fogadtak. Ha eredményesen akarjuk fehéríteni a gazdaságot, ha javítani akarjuk a közteherviselési morált, ezzel kell kezdeni, mert különben hiteltelenné válnak az egyéb javaslatok - mondta Pitti Zoltán.
Keller László Bod Péter Ákosnak a kiigazítás tartalmára vonatkozó véleményére reagálva elmondta: amit 2002-től 2006-ig szociális területen megléptek, nem akarták tárgyává tenni a kiigazításnak. A magyarországi jóléti kiadások aránya 10-12 százalékkal magasabb a visegrádi országokhoz viszonyítva, társadalompolitikai kérdés, hogy ezt az arányt fel akarjuk-e rúgni - mondta az államtitkár.
Keller járulékcsökkentésről beszél
Gyurcsány elmondta, mitől lesz jobb a GDP
Brüsszel: semmit nem érnénk az adócsökkentéssel
Ha akarnánk, az adórendszert lehetne a leghamarabb rendbe tenni (hanganyag)
MTI