Miért nem rendelkeznek többen adójuk 1%-áról? Egy felmérés szerint az 1%-ot fel nem ajánlók 34 százalékának eszébe sem jutott, hogy rendelkezzen, 13 százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy „nem érdekli őket az ilyesmi”.
Vajon mi állhat ennek a közömbösségnek a hátterében? Más szervezetekhez hasonlóan az SOS Gyermekfalu számára is létkérdés, hogy meg tudja szólítani az adózókat, hiszen a gyermeklétszám jelentősen megnőtt, ma minden eddiginél több gyermek nevelkedik az SOS nevelőanyukák védőszárnyai alatt.
Vélhetően nem igazi érdektelenségről van szó, nem valószínű, hogy bárki számára is mindegy volna az elárvult vagy szüleik által elhagyott, bántalmazott gyerekek sorsa. Aligha akad bárki is, aki ne segítene szívesen azokon a gyerekeken, akiknek már csöppségként új életet kell kezdeniük. Sokkal valószínűbb, hogy a háttérben az információhiány és a téves elképzelések sora húzódik meg.
Sokan talán egyszerűen nem hiszik el, hogy pénzadományt küldhetnek egy szervezetnek úgy, hogy ez egy fillérjükbe sem kerül. Pedig ez szó szerint így van – és nagyon jó érzés, ha az ember tudja, ő maga is hozzájárult egy fontos cél megvalósításához, például ahhoz, hogy a családjukat vesztett gyerekek újból szerető otthonra találjanak. Adakozni természetesen csak úgy érdemes, ha az ember biztosan tudja, hogy pénze jó helyre kerül. Az SOS Gyermekfalu Etikus adománygyűjtő szervezet. átlátható, ellenőrizhető módon költ el minden forintot.
Bizonyára vannak, akik nem tudják, mennyire egyszerűen rendelkezhetnek adójuk 1%-áról. Mindenkinek érdemes felelevenítenie a tudnivalókat: az adóbevallás dokumentumaival együtt kapunk két rendelkező nyilatkozatot, melyek közül az egyik egy civil szervezet, a másik pedig egy egyház támogatására szolgál. A civil szervezetekre vonatkozó rendelkező nyilatkozatba írjuk be a kiválasztott szervezet adószámát; az SOS Gyermekfalu esetében ez 18258772-1-43. Ám ha nem akarjuk, még csak a kitöltéssel sem kell foglalkoznunk, mert az előre kitöltött rendelkező nyilatkozatok akár az internetről is kinyomtathatók, például az SOS Gyermekfalu esetében a www.sos.hu oldalon. A rendelkező nyilatkozatot tegyük be egy borítékba, amelyre ráírtuk saját adóazonosító jelünket. A borítékot ragasszuk le, és a ragasztásnál írjuk alá úgy, hogy szignónk a ragasztáson átnyúljon. Ennyi az egész, egy-két percnél biztosan nem tart tovább.
Az is lehet, hogy némelyek azt gondolják, az ő adójuk 1%-a kis összeg, amivel nem érdemes foglalkozni. Pedig kis adomány nem létezik! Az SOS Gyermekfalu számára minden forint óriási segítséget jelent: ennivaló, gyerekruha, iskolaszer lesz belőle, hogy a családjukat vesztett gyerekek visszakaphassák az otthont, a biztonságot, a szeretetet; a boldog gyermekkort.