Technikailag sem az áfa, sem a jövedéki adó nem alkalmas arra, hogy luxustermékekre kivethető kulcsot építsenek bele. Az Európai Unió ugyanis tiltja az általános kulcs feletti luxuskulcsot. Ezért a kormány várhatóan egy új adóval kívánja „megoldani a gazdagok megadóztatását”, amelynek kulcsa 7-9 százalék lehet. A magyar 27 százalékos áfakulcs egyébként a legmagasabb az Unióban. A kormány várhatóan meghúzza azon termékek körét, amelyre kiveti a külön 7-9 százalékot, így a luxus adó mértéke 34-36 százalékos lehet.
Költségvetési szakértők szerint a lépés elsősorban politikai célokat szolgál, mivel a költségvetés bevétele jelentősen nem nő, viszont el lehet mondani, hogy megadóztattuk a gazdagokat, tehát az adórendszer igazságosabbá vált. Erre Orbán Viktor is célzott, amikor azt mondta, hogy a luxusadóval „válna teljessé az adórendszer igazságossága”.
A probléma ezzel az, hogy a fenti állítás nem igaz, mert nem a luxusadótól lesz még igazságosabb az adórendszer. Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet vezetője szerint ha a gazdagok adóztatása a cél, progresszív személyi jövedelemadót is csinálhatna a kormány. "Vagy bevezethetné az ingatlanadót. Vagy olyan adót kellene kivetnie, amely az árral együtt emelkedik” – mondta lapunknak a kutató.
Romhányi szerint a fő kérdés az, hogy a költségvetésből hiányzó pénzt hogyan lehet a lehető legkevesebb gazdasági károkozással beszedni, ám ezt a bankadónál, és az egykulcsos adónál is elmulasztotta a kormány feltenni. A kutató szerint erősen számolni kell azzal, hogy visszaesik a luxustermékek kereslete, mivel nem igaz az sem, hogy a gazdagoknak mindegy, ha 8 százalékkal többet kell fizetniük egy 50 milliós motorcsónakért. „Elég, ha 20 milliomosból 1 nem vesz csónakot emiatt, és máris elporlad az adóbevétel” – mondta.
A fogyasztásra kivetett luxusadó - ahogy arról az Index.hu is beszámolt - egyébként jól illeszkedik a kormány adópolitikájába, az utóbbi években egyértelműen elléptünk a fogyasztás magasabb adóztatása felé, miközben a jövedelmeket terhelő elvonások csökkentek. Ráadásul a fogyasztói adók a szegényebbeket jobban sújtják, mint a gazdagokat. Romhányi szerint a fejlett világban ugyanakkor inkább a vagyonadó, különösen az ingatlanadó terjed jobban.