Az adóbevallást benyújtó 400 ezer vállalkozás közül ( az evás, katás és kivás végeket nem számítva) 150 ezer volt nyereséges, az ő összesített adózás előtti eredményük 2713 milliárd forint volt. A vállalkozások több mint 90 százaléka a kisebb, 10 százalékos nyereségadó alá tartozó, 500 millió forint alatti nyereséget vallott be – a Népszabadság tudósítása szerint.
A lap szerint azok a cégek, amelyek elvben a magasabb, 19 százalékos kulcs alá tartoztak, bátran éltek az adókedvezmények lehetőségével, összesen 104 milliárd forintnyi adókedvezményt vettek igénybe. Az így összesített adózás előtti nyereségük 329 milliárd forint volt, amellyel az ő adóterhelésük is 10,1 százalékra csökkent. Mindez azért problémás, mivel azokat az országokat, amelyek 10 százalék alatti nyereségadó terheléssel „sújtják” vállalkozásaikat, off-shore helyszíneknek minősülnek.
A vállalkozásfejlesztést támogató adókedvezmények mellett számottevő, 70 milliárdos tétel volt az elmúlt évben, amelyről az állam a film- , az előadóművészet és a látvány csapatsportok javára mondott le, a költségvetés terhére. A Népszabadság szerint az idén az arányok változni fognak, hiszen a sporttámogatás szabályai szigorodtak, ugyanakkor a filmtámogatás szabályai kedvezőbbek lettek, sőt jövőre még nagyobb kedvezményt lehet majd igénybe venni. Ez pedig azt jelenti, hogy számos cégnek kedvezőbb lehet a magyarországi adózás, mint a hazai vagy akár bármely más off-shore országban történő megjelenés, miután Magyarország esetén uniós tagországról van szó. Aligha véletlen, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kiemelt fontosságúnak tartja, hogy a következő időszakban csökkenjenek a tagállamok közötti adózási különbségek.