A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szükségesnek és arányosnak tartja azt a 2012. január 1-jétől élő szabályt, amely szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) törli azon cégek adószámát, amelyek a kockázatkezelési eljárás részét jelentő kérdőív kitöltését az adóhatóság felszólítása ellenére elmulasztják.
"Elírták a nevemet, és meg se kaptam a kérdőívet, de a Posta arra hivatkozott, hogy volt olyan NAV-levél, ami a névelírás ellenére is eljutott hozzám, így nem vállalják a felelősséget. Épp azért csináltunk céget, hogy legálisan tudjunk működni, bejelenthessük az alkalmazottainkat, erre önhibámon kívül öt évre kizavarnak a törvényes zónából” - nyilatkozta ma az Indexnek egy magyar vállalkozó. De mi is történt valójában? A NAV év eleje óta ún. kockázatkezelési jelentést küldött ki a cégeknek, ez tulajdonképpen egy felmérés, melynek lényege, hogy kiszűrjék a "szerencselovagokat", vagyis a fiktív cégeket. A felmérést postán küldik ki, és szűkös határidőn belül várják is vissza. A feltételek nagyon kemények, akinek a kitöltött kérdőíve nem érkezik vissza időben, annak törtlik az adószámát, vagyis a cége megszűnik és 5 évig nem is birtokolhat vagy vezethet vállalkozást. A kiküldött 26 ezer kérdőívből 5000-en késlekedtek, esetükben a NAV már meg is kezdte az adószám megszüntetését, 500 céget már ki is végeztek. Valószínűleg a jogalkotói szándék sem az volt, hogy kisebb késlekedés után több száz vagy akár ezer céget zárjon be a NAV. |
A szabály biztosítja, hogy a NAV által kockázatosnak ítélt vállalkozások gazdasági életből való gyors kivezetésével jelentősen csökkenjen az adóelkerülés, adócsalás kockázata. Az intézkedés a jogkövető gazdálkodókat is védi, hiszen a fantomcégek a költségvetésen túl gazdasági partnereiknek is jelentős károkat okoznak - írja az NGM.
A gazdasági tárca szerint az adózási szempontból kockázatos és így nemzetgazdasági szempontból is káros vállalkozások kiszűrésével csökken azon esetek száma is, amelyekben a tisztességes vállalkozásoknak olyan vállalkozásokkal kell versenyeznie, amelyek eleve nem kívánják teljesíteni adókötelezettségeiket, ezáltal jelentős árelőnyre téve szert. Emellett sok esetben a szabályosan működő vállalkozások azért mennek tönkre, mert olyan céggel szerződnek, amelyek nem teljesítik fizetési kötelezettségeiket.
Ezt ugyanakkor senki nem vitatja. A baj a szűrés módjával van, mondják az érintettek. Az NGM-nek erre is van válasza.
"A valós gazdasági tevékenység végzésére létrejött vállalkozásoktól elvárható, hogy határidőre és megfelelően teljesítsék adókötelezettségeiket, így a kockázatkezelési kérdőív kitöltését is, amelyet a NAV által felhívott, valóban működő, felelős vállalkozások határidőre teljesítettek" - így az NGM.
Előfordulhattak azonban olyan esetek, melyeknél a NAV által küldött felszólítás kézbesítésével kapcsolatos hiba miatt az egyébként jogos és elvárt szigor olyan vállalkozásokat is érinthetett, amelyeknél az indokolatlan volt - ismeri el a szaktárca. Előfordult, hogy a Posta nem találta a címzettet, vagy elkeverte a válaszlevelet például (ebben az esetben azonban a NAV eltekintett a szigortól).
Változik a jogszabály: nem törlik azonnal a céget
Emiatt a kormány – értékelve a gyakorlati tapasztalatokat – döntött az egyébként szükségesnek, arányosnak és eredményesnek ítélt szabály kisebb módosításáról. Ennek lényege, hogy a kérdőív megküldésének elmulasztása esetén a NAV első alkalommal csak bírságot szab ki a jövőben, és a bírságkiszabással egyidejűleg történő ismételt felhívás elmulasztása esetén határoz csak az adószám törléséről.
Visszamenőleg hatályos a törvény
Emellett a kormány döntött arról is, hogy azon vállalkozások, amelyek adószámát a 2012. január 1-jétől hatályos szerint – a kérdőív kitöltésére való egyszeri felszólítás után - törölték, ne legyenek öt évre eltiltva a további cégalapításból, így a 2012-es szabályok alapján indokolatlan joghátrány senkit sem ér.