A kormány jelentős átrendezést, adó-, járulék- és foglalkoztatási reformot fog javasolni - mondta Gyurcsány Ferenc. A kormányfő kiemelte: érdemi változásra és a mértékek jelentős korrekciójára van szükség. A miniszterelnök szavai szerint a jelenlévők között abban nem volt vita, hogy elsősorban a munkára rakodó terheket kell csökkenteni.
Gyurcsány Ferenc elmondta: a közgazdászok mindegyike azt javasolta, hogy hosszabb időszakra, 3-4 évre kell gazdasági- és társadalompolitikai programot alkotni, s hogy a kormány a választásoktól függetlenül mutassa be az ország számára a lehetőségeket és a tennivalókat. Ebben a periódusban, azért, hogy több lélegzethez jusson a gazdaság, érdemben kell csökkenti az újraelosztás és az adócentralizáció mértékét, ez pedig kiadáscsökkentést igényel - közölte Gyurcsány Ferenc.
Az elindítandó változássorozat célja, hogy "Magyarország ebből a felfordulásból ne vesztesként, hanem győztesként jöjjön ki" - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a felszólalók mindegyike egyetértett ezzel.
A kormányfő közölte: a cél elérésének alapvető eleme, hogy megváltozzon a foglalkoztatás több feltétele, emellett pedig folyamatosan biztosított legyen az ország hosszú távú finanszírozhatósága és stabilitása. Az egyik résztvevőt idézve Gyurcsány Ferenc azt mondta: fel kell oldani az elmúlt egy évtized Magyarországra jellemző ellentmondását, azt, hogy ami gazdaságpolitikailag szükséges lett volna, az sok esetben társadalompolitikailag, politikailag nem volt lehetséges. A miniszterelnök megismételte korábbi kijelentését, mely szerint a kormány átfogó programot készít, s ez tekintettel lesz arra, hogy Magyarországnak egyensúlyi pályán kell maradnia.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője közleményében azt írta, hogy Gyurcsány Ferenc látványos egyeztetéssorozata kudarcba fulladt. Szerinte a válság kellős közepén a "sok szöveg" mellett mindössze három konkrét intézkedés látszik: az egész országot elzálogosító, törvénytelen hitelszerződés, a családi pótlék elvétele és luxusautók vásárlása 22 millióért a Pénzügyminisztériumnak.
A Szabad Demokraták Szövetsége az MTI-hez eljuttatott közleményében az hangsúlyozta, hogy a párt véleménye szerint is érdemi adó- és kiadáscsökkentésre van szüksége Magyarországnak a gazdasági növekedés felpörgetéséhez és Gyurcsány Ferenc bejelentése elvben egyezik a liberálisok véleményével. A közlemény azonban kérdésesnek nevezi, hogy mennyire vehető komolyan a miniszterelnök szándéka, amikor alig egy hónappal korábban, december 5-én a Vállalkozók Napján egy gazdasági fórumon kijelentette: „Érdemi, jelentős adócsökkentésre 2009-2010-ben nincs lehetőség, adószerkezeti átalakítást lehet megtenni”. A liberális párt szerint az ország gazdaságának, a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának rendkívül sokat árt, ha a miniszterelnök rövid időn belül egymásnak homlokegyenest ellentmondó nyilatkozatokat tesz, "még akkor is, ha hasonló esetre nem ez az első példa Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt" - írták a szabad demokraták.
A hétfői megbeszélésen Gyurcsány Ferenc mellett részt vett Veres János pénzügyminiszter és Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A tanácskozáson ott volt Bauer Tamás, Békesi László közgazdász, Chikán Attila, a Corvinus Egyetem tanára, Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója, Heim Péter, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója, Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. ügyvezető igazgatója, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, Orbán Krisztián, az Oriens ügyvezető partnere, Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója, Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója, Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa, Róna Péter gazdaságtörténész, Surányi György, a CIB Bank Zrt. elnöke, valamint Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
Adócsökkentés nem lesz, az áfával kellene játszani
Akárhonnan nézzük, Magyarország lúzerország?
Fél órában reagálhatnak Gyurcsányra
Kíváncsi a kormány a Fidesz javaslataira
Meggondolandó a regisztrációs adó eltörlése
Bajnai: adócsökkentést minél hamarabb!
Még nem tudja a kormány, mi legyen az adókkal
MTI