Január elsejétől a munkavállalói járulék nagyobbik fele csökkenthető a személyi jövedelemadót mérsékelni hivatott családi adókedvezmény fel nem használt részével. A jelenlegi szabályok alapján a bruttó bérből a személyi jövedelemadón kívül 18,5 százaléknyi munkavállalói járulékot kell fizetni az alábbi felosztás szerint: 10 százalék nyugdíjbiztosítási, 7 százalék egészségügyi és 1,5 százalék munkaerő-piaci járulék. A kormány döntése értelmében az előbbi kettő (azaz összesen a bruttó bér 17 százaléka) csökkenthető azok számára, akik nem tudják teljes mértékben kihasználni a személyi jövedelemadón belül a családi adókedvezményt.
A fentiekből is kiderül, hogy a változás azok számára hoz bérnövekedést, akik már 2013-ban sem fizettek személyi jövedelemadót, azaz olyan családokról van szó, amelyeket az elmúlt évek szja-változásai összességében eddig is kedvezően (vagy egyáltalán nem) érintettek.
A sokgyerekesek az igazi nyertesek
A 2011-ben kibővített, az összevont szülői jövedelem alapján érvényesíthető családi adókedvezmény egy, illetve két eltartott esetén havonta és gyermekenként 10 ezer forint megtakarítást jelent, míg a három gyermekesek esetében ez az összeg 33 ezer forint. Mindez azt jelenti, hogy ha egy gyermek mellett a szülők jövedelme összesen nem érte el a 62 500, két gyermek esetén a 125 000, három gyermek esetén pedig a 618 750 forintot, akkor az a család 2013-ig bezárólag nem tudta teljes mértékig igénybe venni a családi adókedvezményt.
A szülők együttes havi járulékcsökkenése a bruttó jövedelem függvényében (ezer forint) |
Mivel ez a jövedelemhatár az egy, illetve a két gyermeket nevelő szülők esetében meglehetősen alacsony, a járulékcsökkenés nagysága pedig egyenesen arányos a bruttó bérrel, így e két körben csak a nagyon alacsony keresetűek nettó bére emelkedik, és nekik sem jelentős mértékben. Az egy gyermekes párok által realizálható maximális havi járulékcsökkenés 5152 forint, amely azoknak a családoknak jár, ahol a szülők együttes bruttó havi jövedelme 30 303 forint, vagy éves szinten ennek a tizenkétszerese. A két gyermeket nevelők esetében a maximális járulékcsökkenés 10 303 forint, amely 60 606 forint havi bruttó összevont jövedelem esetében növeli a család bevételeit.
Az adózók 6 százalékának csökken a járuléka
Az intézkedés igazi nyertesei a három és többgyermekes szülők. Három eltartott esetében például havi 51 ezer forinttal emelkedik egy család nettó keresete abban az esetben, ha a szülők együttes jövedelme bruttó 300 ezer forint, de még közel 500 ezer forintos kereset esetén is 20 ezer forint pluszjövedelmet jelent a családi adókedvezmény kiterjesztése.
Szakértői becslések, illetve a kormány előrejelzése alapján az intézkedés 50-60 milliárd forint bevételkiesését okoz a költségvetés számára. Az kedvezményezettek tábora viszonylag kicsi: a közel 4,5 millió adóbevallást készítő állampolgár közül mintegy 250 ezer adózó nettó bére emelkedik januártól. Az érintettek közel fele a három vagy több gyermeket nevel és inkább az átlagbér körüli jövedelemmel rendelkezik. A kedvezményezettek másik felét a nagyon alacsony keresetű, egy vagy két gyermeket nevelő családok alkotják.