Valótlan tájékoztatást kap a betegek jelentős része a kórházakban és a szakrendelőkben arról, hogy az elvégzett beavatkozásért utánuk mennyi pénzt utal az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az intézménynek - írja a Magyar Nemzet hétfői számában.
A lap szerint ennek az az oka, hogy április óta a betegek egy részénél nem lehet előre tudni, hogy az ellátásért mennyi pénzt kap az intézmény az OEP-től, a finanszírozásnak ugyanis csak egy részét számolják fix összeggel, a másik részét úgynevezett lebegő pontértékkel. Ez azt jelenti, hogy minél több beteget lát el az ország összes intézménye az adott hónapban, egy páciensre annál kevesebb pénz jut.
Az intézmények számára viszont évek óta jogszabály írja elő, hogy a beteget tájékoztatniuk kell a rajta elvégzett vizsgálatokról, beavatkozásokról, s arról is, hogy azokért mennyit fizet az OEP. Ha nem így tesznek, büntetésre számíthatnak.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke a lapnak azt mondta: a kalkuláció elkészítése felesleges adminisztrációs terhet ró az intézményekre, miközben a betegeknek nem ad pontos tájékoztatást.
Tizennégy milliárd forinttal többet fizetett ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2009 első fél évében az egészségügyi intézményeknek, szolgáltatóknak, mint a tavalyi év hasonló időszakában - közölte az Egészségügyi Minisztérium vasárnap az MTI-vel. A szaktárca arra reagált, hogy előzőleg lemondásra szólította fel az egészségügyi minisztert a Fidesz, Pesti Imre, a párt szakpolitikusa ezt azzal indokolta, hogy az új finanszírozási rendszerrel a kormány összesen 60-70 milliárd forintnyi forrást akar kivonni az egészségügyből.
A fideszes politikus szerint Székely Tamás egészségügyi miniszter megszegte orvosi és parlamenti esküjét, valamint az Országgyűlés egészségügyi bizottságában tett vállalását, miszerint újabb nagyobb forráskivonáshoz már nem járul hozzá. A tervezett új finanszírozási rendszerrel a kormány vissza akarja hozni a fizető egészségügyet, és kórházak bezárását, illetve privatizációját készíti elő - közölte.
A szaktárca sajtóirodája az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a 14 milliárd forintos többletkifizetésből az következik, hogy a probléma nem a rendelkezésre álló forrásokból adódik, hanem abból, hogy egyes intézmények indokolatlan mértékben "túlpörgették" a teljesítményüket. Van olyan járóbeteg-egység, ahonnan egy óra alatt 200 beteg ellátását jelentették - említettek egy példát.
Azt írták: "a tények tehát magukért beszélnek, nem kevesebbet, hanem többet fizettünk ki az első hat hónapban. Tehát aki úgy látja, hogy a 14 milliárd forintos többlet 60 milliárd forintos kivonást jelent, az nem való szakpolitikusnak".
Egészségügy: a potyautasokat is el kell látni!
Négyszeres pénzt kap az egészségügy
Lelakatolva állnak a üres kórházak
MTI, Magyar Nemzet