Egy jelentős adócsökkentés a biztos szerint hosszabb távon valószínűleg növelné az adófizetési hajlandóságot és pozitív lenne a mérleg, de nem félév vagy egy év, hanem három-négy év alatt. Magyarországnak most nincs ennyi ideje, a konvergencia program legsürgősebb célja a hiány csökkentése - mondta Kovács László. Az adórendszer lényeges egyszerűsítése, átláthatóságának, kiszámíthatóságának a megteremtése azonban nem jár bevételkieséssel - hívta fel a figyelmet.
Hozzátette: a versenyképesség növelése érdekében csökkenteni lehetne az élőmunka túlzott adó- és járulékterhelését, és meg lehetne szüntetni a vállalkozást terhelő adók minden, a 16 százalékos társasági nyereségadó feletti elemét, a szolidaritási adót, az iparűzési adót, illetve az egyéb járulékokat és adókat.
Az így kieső bevétel kompenzálására három forrást jelölt meg a biztos. Az egyik a fogyasztás nagyobb mértékű megadóztatása az áfakulcs emelésével. Véleménye szerint a fogyasztás elbírna 2-3 százalékpontos emelést; az alapvető élelmiszerekre vagy azok egy körére ugyanakkor a csökkentett kulcsot lehetne alkalmazni, ami 5 százalék. Erre lehetőség van, csak Magyarország nem él vele - mondta Kovács László.
Emlékeztetett rá: Magyarország a két lehetséges kedvezményes kulcs közül csak egyet alkalmaz, az 5 százalékost, így bármikor vissza lehet állítani egy második kulcsot, 8-10, vagy 12 százalékkal - mondta, hozzátéve, hogy ezzel is tompítani lehetne az áfa-emelés kedvezőtlen szociális hatásait.
Kovács László úgy vélekedett: a legalacsonyabb jövedelműek számára a személyi jövedelemadó csökkentése fontos lépés lenne. Sokkal igazságosabb a több fogyasztást adóztatni, mint a több munkát - jegyezte meg.
Az adócsökkentéshez szükséges további forrásokat a környezetterhelés nagyobb adóztatása és a vagyoni típusú adók bővítése, emelése jelenthetné a biztos szerint.
Áfaemelésre és adóamnesztiára készül a kormány?
"Kiürült a konvergencia program"
Határozottan meghúznák a közterheket
Brüsszel: semmit nem érnénk az adócsökkentéssel
Kulcskérdés: jót tenne a turizmusnak az 5%-os áfa
Változni fog a gyes - ez már biztos
MTI