760 millió, munkából
A legnagyobb összevont jövedelem tavaly 760 millió forintot tett ki, ami 191 millió forinttal alacsonyabb volt az előző évinél, s mindkét évben teljes összegben munkaviszonyból származó bérjövedelemből keletkezett.
Azért nem mindenki keres 760 milliótAz adófizető magyar állampolgárok 2012-ben átlagosan 170 ezer forintot vihettek haza havonta - a budapestiek keresnek a legjobban, és Borsodban a legalacsonyabb az átlagfizetés, de a fővárosban emelkedett a legkisebb arányban a jövedelem. Az átlag adózó egy hónapban 28 ezer forintot fizet. |
Varga Árpád, a NAV elnökhelyettese pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a szóban forgó adózó családi kedvezményt nem érvényesített, és összesen 154 millió forint adókötelezettség terhelte, amellyel a legtöbb adót fizetők rangsorában a 17. helyre került.
Osztalékból lehetett igazán nagyot kaszálni
Az osztalékjövedelmek meghatározó szerepét jelzi, hogy 2012-ben is ebből keletkezett a legnagyobb forrásadós jövedelem, bár 5 milliárd forintos értékével alig több mint kétharmada volt a 2011-ben kimutatott TOP 1-es 7,2 milliárd forintnak. Ez az adózó volt 794 millió forintos összeggel a legnagyobb adófizető is. (Osztaléka mellett 3,6 millió forint összevonásra kerülő jövedelmet mutatott ki.)
Az összevont és forrásadós jövedelmeket együttesen figyelembe véve is a legnagyobb forrásadós jövedelmet szerző adózó áll az élen. A legnagyobb összevont jövedelemmel rendelkező magánszemély az összes jövedelem rangsorában csak a 25. helyre került. Emellett a forrásadós jövedelmek kiugró nagyságrendjét jelzi az is, hogy az összes fizetendő adó rangsorában az első 16 helyezett kötelezettsége forrásadóból keletkezett.
73,2 milliárd a 100 legnagyobb jövedelem
Az első száz legmagasabb jövedelmet kimutató magánszemély összesen 73,2 milliárd forint jövedelmet vallott be, amelynek 90,2 százaléka elkülönülten adózó jövedelem, és ezen belül is 67 százalék osztalék volt.
Nálunk tágul leginkább a szakadék
Magyarországon növekedtek a legjobban az egyenlőtlenségek a válság kitörése óta egész Európában. Emiatt folyamatosan távolodunk a skandináv modelltől és haladunk a mediterrán államok felé. A Gini-index az egész lakosságon belüli egyenlőtlenségeket számszerűsíti; Magyarország ugyan a kevésbé egyenlőtlen országok közé tartozik, az elmúlt három évben azonban radikálisan romlott a helyzet ebből a szempontból is: míg az EU-ban átlagosan 0,1 százalékponttal csökkent az egyenlőtlenség, addig Magyarországon 2,6 százalékkal emelkedett a mutató értéke. További részleteket korábbi összeállításunkban olvashat >>