A 2009. és 2010. évi adóváltozások üzenete az adókerülés visszaszorítása, a munkát terhelő adók csökkentése mellett a forgalmi és vagyoni típusú adók növelése, de még sok a technikai kérdőjel
A 2009. és 2010. évi adóváltozások üzenete az adókerülés visszaszorítása, a munkát terhelő adók csökkentése mellett a forgalmi és vagyoni típusú adók növelése, de még sok a technikai kérdőjel - így összegezte a készülő törvényeket a keddi sajtóbeszélgetésen Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers (PwC) cégtársa.
Az átlagos adóterhelés nem változik, hiszen az 5 százalékos tb-járulékcsökkentést a forgalmi és vagyoni típúsú adók emelésével ellentételezi a kormány - mondta Erdős Gabriella. Emellett jövőre a személyi jövedelemadónál az alsó kulcs 17 százalékra csökkentése és a sávhatár évi 5 millióra emelése nettó jövedelememelkedést okoz, elsősorban havi 190 ezer-300 ezer közötti jövedelemnél. Például havi 200 ezer forintnál ez az összeg 15 ezer forint, havi 240 ezer forintnál nagyobb jövedelemnél a többlet 20 ezer forint, de 500 ezer forintos bruttó bérnél már csak 10 ezer forint a nettó bérnövekedés - tette hozzá a PwC cégtársa.
Erdős Gabriella felhívta a figyelmet arra, hogy a gyorsan készült adóváltozások technikailag nem egészen pontosan határozzák meg az adókötelezettségeket, ráadásul sok adózóra tájékoztatási, igazolási kötelezettséget rónak.
A részletekről keveset tudni, de a Privátbankár összeszedte az összes tudnivalót a már megszavazott vagyonadóval kapcsolatban, azon belül is, hogy mi vonatkozik az ingatlanokra. RÉSZLETEK >>>
A vagyonadó, s ezen belül is az ingatlanadó bevallása még felvet kérdőjeleket, elsősorban azért, mert a számított érték és a forgalmi érték eltérhet - jelezte Réczei Géza. A PwC vezető menedzsere magyarázatként elmondta: bár egységes vagyonkataszter nincs, "azt az adót fizetőknek kell elkészíteniük", ha az ingatlan számított értéke eléri a törvényben mellékelt útmutató alapján a 30 millió forintot, akkor az ingatlan adóköteles még akkor is, ha a tulajdonos álláspontja szerint a forgalmi érték kisebb 30 milliónál.
Az ingatlanadó számított értékénél az ingatlan átadásának éve, a felújítás éve és mértéke is fontos, de megállapítani nem olyan egyszerű - vélekedett Réczei Géza. Egyébként az adóalany az adót önadózással állapítja meg - közölte a tanácsadó cég szakértője.
Olvasóinkat megkérdeztük, milyen értékhatártól tartják elfogadhatónak az ingatlanadó bevezetését? A több mint 34 ezer szavazat legnagyobb része szerint minden ingatlant meg kellene adóztatni, az alacsonyabb értékűeket kevésbé, a drágábbakat jobban. A szavazás eredménye >>
Ha a 62 évet betöltött nyugdíjasoknak nem kell ingatlanadót fizetniük, mert az adó az örökösöket terheli, illetve az adóhatóság az ingatlanra terheli a kötelezettséget, akkor kinek lesz kötelessége bejelenteni a 30 milliónál értékesebb ingatlant? - tette fel az eddig még nem tisztázott kérdést Réczei Géza.
Ugyanakkor az egyértelmű, hogy egy 29 milliós számított értékű ingatlan után nem kell adót fizetni, míg egy 31 milliót érő ingatlannak már az első forintja után is kell 0,35 százalékot - rögzítette az PwC vezető menedzsere.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Nemcsak a sertéságazatnak, de az agráriumnak és az egész gazdaságnak kedvezőbb lenne az alacsonyabb áfakulcs - ezt akarja bizonyítani az 5 százalékos áfa bevezetését követően a Terméktanács.