A képviselők még november 3-án döntöttek a jövő évi büdzsé fő számairól, a bevételi főösszegét 12 662,680 milliárd forintban, a kiadási főösszegét 13 533,026 milliárd forintban, a hiányt pedig 870 346,2 millió forintban állapították meg.
A jövő évi költségvetés 3,8 százalékos hiánycéllal számol, negyvenmilliárd forintot elvon a közösségi közlekedéstől, nagyságrendileg hetvenmilliárd forinttal csökkenti az önkormányzatok támogatását, ugyanakkor nem változik a gyermekétkeztetés jelenlegi mértéke és meglesz a fedezete annak, hogy az ötszázalékos általános forgalmiadó-kulcsba kerüljön a távhő. Jövőre elindulhat és a jelenlegi tervek szerint három évig működhet az úgynevezett Kiút Program, közkeletű nevén a "szegények bankja".
Dönthetnek a Sólyom László köztársasági elnök által az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldött, a 2011-es népszámlálásról szóló törvényről. A zárószavazást egy héttel elhalasztották, mert arról az MSZP még a fogyatékos szervezetekkel egyeztetett, és ma dönti el, benyújtja-e a módosító indítványt, hogy már a 2011-es népszámláláson is rákérdezzenek a fogyatékosságra. Sólyom László október 21-én küldte vissza az Országgyűlésnek megfontolásra a törvényt, mert nem értett egyet azzal, hogy nem gyűjtenének a termékenységre, az egészségi állapotra és fogyatékosságra, valamint a vallásra vonatkozó adatot, holott a korábbi, 2001-ben tartott népszavazáson valamennyi kérdéskör szerepelt. A köztársasági elnök kifogásolta azt is, hogy a 2011-es népszámláláson csak a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás kérdése szerepelne, nem pedig általában a nemzetiség, függetlenül attól, hogy a személy kisebbségi vagy többségi nemzetiséghez tartozónak vallja magát.
A kormány által benyújtott zárószavazás előtti módosító indítvány részben orvosolná az államfő által felvetett problémákat, de továbbra sem szerepel az adatkörök között a vallás és az egészségi állapot.
Új év - új árcédulák: Ön szerint mi drágul leginkább január 1-jétől? Szavazzon! |
Arra a kérdésre, hogy felpuhult-e a költségvetés, Bajnai Gordon azt válaszolta, a jövő évi hiánycél továbbra is 3,8 százalék, így ebben az értelemben nem lehet puhulásról beszélni, ám belső átrendezések történtek a büdzsében, ezek többsége azonban ésszerűbbé tette a csomagot.
A Nemzetközi Valutaalappal folytatandó további tárgyalásokra utalva a miniszterelnök azt mondta, ez már a következő kormány mandátuma. "Mi megtettük, amit kellett" - jelentette ki, hozzátéve, a következő kormány legalább ötmilliárd eurónyi hiteltartalékkal gazdálkodhat, de szintén a következő kabinet döntése lesz, hogy meghosszabbítja-e a programot. Bajnai szerint ennek lenne értelme.
A szocialista frakcióból senki nem kért felmentést a jövő évi költségvetésről szóló hétfői parlamenti szavazás alól - mondta el Mesterházy Attila (MSZP) frakcióvezető. A szocialista politikus - aki részt vett a Szövetség a Jövőért Mozgalom alakuló rendezvényén - újságíróknak úgy fogalmazott: biztos abban, hogy az MSZP- az eddigiekhez hasonlóan - fegyelmezetten megszavazza a 2010-es költségvetést. Hozzátette: a hétvégén beszélt Kóka János szabad demokrata frakcióvezetővel, aki azt mondta, az SZDSZ képviselőcsoportjának többsége is igennel voksol hétfőn.
A Fidesz szerint a jövő évi költségvetés a szocialista politikusoknak ugyan egy kis lépés, azonban az országnak egy óriási "visszalépés - jelentette ki Cser-Palkovics András a párt helyettes szóvivője.
Előzőleg Szollár Domokos kormányszóvivő az MTI-nek úgy fogalmazott, hogy a jövő évi költségvetés - amennyiben elfogadja a parlament - több szempontból is különleges lesz, kis lépés a parlamentnek, nagy lépés Magyarországnak. Azt mondta, soha nem volt még ilyen korán Magyarországon zárószavazás költségvetésről, és soha nem volt még választási évben ennyire takarékos költségvetés.
Cser-Palkovics András sajtótájékoztatóján közölte, pártja szerint ez a költségvetés "életveszélyes" és beláthatatlan következményekkel jár az elfogadása. A jövő évi költségvetés valószínűleg csak néhány hónapig maradhat hatályban, "hiszen alkalmatlan az ország problémáinak kezelésére" - tette hozzá.
Az SZDSZ megszavazza a büdzsét |
A nyílt levél 29 aláírója között van Járai Zsigmond, az Orbán-kormány pénzügyminisztere, majd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, Bod Péter Ákos, az Antall-kormány ipari minisztere, majd az MNB elnöke, Szapáry György volt MNB-alelnök, a szakember jelenleg a Fidesz nemzetközi gazdasági kapcsolatrendszerének kiépítésén dolgozik. Mellár Tamás a Központi Statisztikai Hivatal elnökeként dolgozott az Orbán-kormány időszakában, Szász Károly pedig a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét vezette akkoriban.
"Gyurcsány trükkjei" a 2010-es költségvetésben?
A nagycsaládosok szerint adóval büntetik a gyermekeset
Már a középosztályban is pusztít a válság
Oszkó: direkt nem mondtunk céldátumot
Büdzsé: csak öten szavaztak nemmel a módosításokra
Jövőre mondja meg a Fidesz, mikor lehet eurónk
Világbajnok költségvetésünk lesz?
MTI