Az érintett vállalkozások túlnyomó többsége szerint a náluk járt revizorok - néhány kivételtől eltekintve - egyelőre inkább tapasztalatlannak tűntek ebben a speciális témában. Veszprémi István, a Deloitte adótanácsadási üzletágának partnere arra hívta fel a figyelmet: az adóhatóság már megkezdte a szakmai továbbképzéseket, az ellenőrök több nemzetközi tréningen is részt vettek a közelmúltban, és nemrég egy átfogó transzferár-szaktudással rendelkező revizori csoport is megalakult az adóhatóságon belül.
Az APEH ma már rendelkezik az úgynevezett AMADEUS adatbázissal, amely a transzferár-elemzések során használt jövedelmezőség-vizsgálatok egyik leggyakoribb adatforrása, és amelyet a hatóság az ilyen jellegű ellenőrzések során minden esetben alkalmaz is - figyelmeztet a Deloitte.
Az adóhatóság a felmérésben részt vevő vállalkozások 24 százalékánál tett valamiféle észrevételt a transzferárakat érintően (első fokon), 15 százalékuknál pedig valamilyen formai hiányosságot tárt fel, ami majdnem minden esetben mulasztási bírság kiszabásával zárult.
A közlemény szerint az adóhatóság szakértői is megerősítették: az elmúlt években az ellenőrzések inkább a formai kritériumokra összpontosítottak, amelyek kapcsán egyébként több esetben, több százmillió forintos nagyságrendű mulasztási bírságot is megállapított jogerősen a hatóság.
Veszprémi István kiemelte: a Deloitte tapasztalatai szerint az adózók egy része számára még mindig nem teljesen világosak a transzferár-dokumentációval kapcsolatos követelmények, illetve az sem, hogy milyen kérdésekkel kell majd egyáltalán szembenézniük egy esetleges vizsgálat esetén, amikor saját dokumentációjukat kell megvédeniük.
A Deloitte szakembere szerint bár a transzferárak kérdésköre már a dokumentációs kötelezettség 2003-as bevezetésekor "rivaldafénybe" került, a megkérdezett vállalatok csupán 4 százaléka állította magabiztosan, hogy minden nyitott adóévre - és minden kapcsolt tranzakcióra vonatkozóan - tartalmilag és formailag is megfelelő dokumentációval rendelkezik.
A társaságok 10 százaléka a mai napig nem állított össze semmiféle dokumentációt. Néhányan a külföldi kapcsolt vállalkozások által elkészített nyilvántartásoktól várják a felmentést egy esetleges transzferár-ellenőrzés esetén - derül ki a Deloitte anyagából.
A megkérdezettek 26 százalékának van tudomása a felmérés szerint arról, hogy a társasága által külföldi kapcsolt vállalkozásával bonyolított tranzakciót az érintett külföldi adóhatóság már vizsgálta, és több esetben ennek hatására a hazai cégnek is változtatnia kellett elszámolási gyakorlatán.
Az adóhatóság szakértői a Deloitte-nak megerősítették: érkezett már külföldi adóhatóságtól megkeresés hasonló ügyekben az APEH-hez, de tényleges egyeztetési eljárásra eddig nem került sor.
A transzferárak fokozott vizsgálata nemzetközi tendencia, és a nemzeti adóhatóságok egyre "agresszívabban" védik az adóalapot, így a Deloitte várakozásai szerint a következő években érezhetően növekedni fog azon esetek száma, amikor külföldi adóhatóság megállapításainak magyar hatásaival kell majd foglalkozni.
Az adózás okozza a legtöbb fejtörést a kkv-knak
Milliárdos hátralékkal menekülnek az APEH elől
Menesztették az APEH egyik igazgatóját
A tulajdonos miatt is bukható az eva
Veszteséghalmozók: a többség fizet, nem magyaráz
Kiütheti a céget az eva alól az új tulajdonos
Mikor élhetünk a 10 százalékos adókulccsal?
MTI