Bognár László, a Magyar Szarvasmarha Tenyésztők Szövetségének titkára, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének ügyvezető igazgatója a Magyar Időknek azt mondta, az enyhe lázzal járó megbetegedés állategészségügyi szempontból nem okoz komoly gondot. Ugyanakkor több ország, köztük a legfontosabb exportpartnerek, mint például Törökország, emiatt lezárják a határaikat a magyar marhák előtt, holott náluk gyakorlatilag az egész állomány fertőzött.
Szavai szerint a húsmarha iránti kereslet egyelőre erős és a tejelő marha piaca is stabilnak látszik. A betegség hírére viszont a partnerek megpróbálják minél alacsonyabbra leszorítani az árakat - közölte.
Tolna megye után szerdán Somogyban is kimutatták a kéknyelv betegséget. Részletek >>>>
Mi az a kék nyelv? A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők fogékonyak, a kéknyelv-betegséget terjesztő vírus az emberi egészségre ártalmatlan. Az emberre az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt. A magas lázzal járó betegség a kérődző állatok nyelvét, emésztőrendszerét, valamint izomzatát támadja meg. A fertőzött állatoknál az elhullási arány viszonylag alacsony, ám a betegség súlyos szövődményekkel járhat, és sokáig elhúzódhat. |