A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára, Menczel Lászlóné szerint a bejelentés, hogy belátható időn belül enyhülhet az orosz beviteli tilalom az EU néhány tagországára - köztük Magyarországra - vonatkozóan, élénkítheti a keresletet, ami különösen azért is kedvező, mert az elmúlt hónapokban jelentősen, mintegy 15 százalékkal csökkent az élő sertés ára: kilogrammonként 420-ról 350 forintra.
Felidézte, hogy az elmúlt időszakban arra törekedtek, hogy az orosz embargó negatív piaci hatásait a leghatékonyabban kivédjék annak érdekében, hogy ezeket az ágazati szereplők a legkevésbé érezzék meg.
Tényleg úgy csinálunk, mintha egészségügyi okokról lenne szó?
Nem csoda, hogy átgondolják az embargót Oroszország egyes területein 150 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak. Egy kormánypárti képviselő azt tanácsolta az embereknek, hogy ha nincs elég pénzük az élelemre, egyenek kevesebbet. Részletek >> |
Oroszország hat európai uniós országnak, köztük Magyarországnak engedélyezné elsőként a sertéshús exportját azután, hogy Moszkva feloldja a tavaly bevezetett behozatali tilalmat. Erről Szergej Dankvert beszélt. Az orosz állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat, a Rosszelhoznadzor vezetője azt mondta, hogy "tart annak az előkészítése, hogy milyen sorrendben történjen a hat országban a gyárak ellenőrzése". Hozzátette: csak azok a cégek kezdhetik meg a sertésszállítást, amelyek megfelelnek az orosz állategészségügyi előírások legszigorúbb, négyes fokozatának.
Egy most véget ért vizsgálaton a magyar cégek minden orosz élelmiszer-biztonsági előírásnak megfeleltek, így az orosz döntés után azonnal indulhatnak a szállítások - nyilatkozta Budai Gyula, az Oroszország által elrendelt embargóból fakadó intézkedésekért felelős miniszteri biztos az M1 Híradó vasárnap esti műsorának.
Nem csoda, hogy megfeleltek a magyar cégek az előírásoknak - nyilvánvalóan korábban sem volt ezzel gond, biztosan nem egyszerre lettek élelmiszerbiztonsági szempontból aggályosak a nyugati világ húsgyárai. Oroszország még augusztusban jelentette be: az ellene szankciókat alkalmazó országok mezőgazdasági termékeinek importjára tilalmat rendel el. A stop nem csak a húsokra, gyümölcs- és zöldségtermékekre, hanem a tejtermékek behozatalára is vonatkozik az EU-ból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából. Az intézkedés alapesetben egy évre szól.