Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az ENSZ római székhelyű Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint, erről az MTI írt.
A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó árindexe 128 pont lett júniusban, 0,5 százalékkal magasabb a májusinál. A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és a cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe. A mutató tavalyi átlaga 122 pont volt, 2,1 százalékkal alacsonyabb a 2023. évinél. A FAO gabonaárindexe 1,5 százalékkal csökkent májushoz képest.
Ezt elsősorban az okozta, hogy a kukorica ára második hónapja csökken a bőséges argentínai és brazíliai kínálat hatására.
Ezzel szemben a búza ára nőtt az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok egyes részein tapasztalt kedvezőtlen időjárás miatt. A rizs nemzetközi ára kissé csökkent. A növényi olajár-index 2,3 százalékkal emelkedett főként a pálma-, szója- és repceolaj drágulása nyomán. A napraforgóolaj ára csökkent a fekete-tengeri régió javuló terméskilátásainak köszönhetően. A FAO húsár-indexe júniusban 2,1 százalékkal, történelmi csúcsra emelkedett. Miközben drágult a szarvasmarha-, a sertés- és a juhhús, a baromfihús ára tovább csökkent.
A tejtermékek árát tükröző index júniusban 0,5 százalékkal emelkedett májushoz képest, ezen belül a vaj ára rekordszintre nőtt. A sajtárak a harmadik egymást követő hónapban emelkedtek, míg a tejporok ára csökkent a visszafogott globális kereslet és a bőséges kínálat miatt. A FAO cukorár-indexe 5,2 százalékkal mérséklődött júniusban havi szinten, a negyedik egymást követő hónapban jegyeztek föl csökkenést és ezzel 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre süllyedt a mutató. A csökkenést a javuló brazil, indiai és thaiföldi termeléskilátások okozták.