Két évvel ezelőtt látott először napvilágot az Agrárláz 2020 kiadvány, amely a magyar mezőgazdaság előtt álló kihívásokat és az arra adott megoldási javaslatokat térképezte fel. A Takarékbank és az MKB Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának szakértői által jegyzett kiadvány immár harmadik alkalommal kerül a magyar agráriparban dolgozók kezébe. A kiadványt szerda délelőtt mutatták be a nagyközönségnek.
„2020-ban az afrikai sertéspestis, a pandémia és a green deal jelentette a nagy kihívást a magyar mezőgazdaságban, tavaly a baromfi-influenza, a műtrágyahiány, a világszerte meglóduló infláció, idén pedig az időjárás, a logisztika, az energetika és a zöld finanszírozás” – mondta a bemutatón Hollósi Dávid, a Takarékbank és az MKB Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. Hozzátette, a magyar mezőgazdaság több alkalommal megélt már hasonló, kihívásokkal teli időszakokat, az agrárium azonban mindig túl tudott jutni a nehézségeken. Az ügyvezető igazgató szerint ezek a kihívások és az azt követő alkalmazkodások még erősítették is az ágazatot.
A kiadvány szerzői és szerkesztői az Agrárláz 2022 évkönyvben többek között azt vizsgálják, hogyan hatnak az élelmiszeripari termékpályák globális függőségei, a szállítási kapacitások és költségek, a készletezési hatások az ágazat hazai helyzetére.
A függőségek és sokkhatások számbavétele után a kiadvány azt is bemutatja, miként alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez a főbb értékláncok és várhatóan melyek lesznek a hosszabb távon is fennmaradó, strukturális jellegű hatások.
Globális gondolkodás, helyi megoldások
Az elemzésekhez a Takarék AgrárTrend Index szisztémája és a felmérések eddigi eredményeit kiegészítették az első kézből, a bank ügyfeleitől származó értékelésekkel. Bár az orosz-ukrán háború a kötet szakmai tartalmának lezárását követően tört ki, a bankok szakértői a kiadványban röviden összefoglalják azt is, milyen hatásai lehetnek az árupiacokon jelentős két ország közötti harcoknak.
„A vidék és az agrárium vezető bankjaként számunkra alapvető fontosságú az agrárszektor támogatása, ügyfeleink legmagasabb szintű kiszolgálása. Az a célunk, hogy stratégiai partnerként előmozdítsuk a sikerüket, így hozzájárulhassunk a vidék és az élelmiszer-ágazat fejlődéséhez. Az évkönyvünkkel azt hangsúlyozzuk, globálisan kell gondolkodnunk, átfogóan kell látnunk a világ dolgait, de helyi szinten kell megoldásokat találnunk és cselekednünk” – mondta a könyvbemutatón Szabó Levente, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója.