Ízletes barna csiperke |
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felmérése szerint a magyarok szinte alig esznek gombát, mindössze 1-1,5 kilót fejenként évente. Ugyanakkor elképesztő mennyiséget termelünk belőle, a hazai gombatermesztés a 2008-as 18 ezer tonnás szintről tavalyra 30 ezer tonnára bővült, ennek 90 százaléka csiperke, a maradék pedig laska. Mivel mi nem esszük, így a termés 60 százaléka exportra megy, a csiperkét főképp Ausztriába és Romániába, míg a laskát Németországba viszik, ezt közölte a NAK a Privátbankár.hu-val.
A forgalomba kerülő csiperke 75 százaléka frissáru, 25 százaléka konzerv, laskagomba jellemzően frissáruként kerül a fogyasztókhoz. Frissáruként még alapvetően shiitake, ördögszekér és shimeji gomba kapható, de arányuk az egész szempontjából elhanyagolható. Magyarországon 18-20 nagyobb és 300-400 kisebb gombatermelőt tartanak nyilván, az ágazat mintegy 4500 főt foglalkoztat. A legtöbb gombát Pest, Heves és Bács-Kiskun megyében termesztik, emellett régi, tradicionális termőterület Budafok-Budatétény és Kőbánya, ahol a pincerendszer kiválóan alkalmas gombatermesztésre, valamint Győr és Eger is.
Laskagomba |
Csodaszer, mégsem esszük?
A gomba rendkívül magas ásványianyag- és vitamintartalmú, emellett értékes fehérjéket és zsírsavakat tartalmaz, amiket elsősorban ősszel és télen fogyaszt a lakosság. Ráadásul egyedüliként a gombák tartalmaznak természetes úton D-vitamint, valamint bizonyos mértékben helyettesíthetőek velük a hús tápanyagai, továbbá olyan fontos aminosavakat vihetünk be velük a szervezetünkbe, amelyek a zöldségekben nem találhatóak meg.
Jó hír, hogy a gombák glükóztartalma rendkívül alacsony, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják őket, illetve glutén- és laktózmentesek is. A fogyókúrázóknak valóságos ajándék a gomba, mivel rendkívül kalóriaszegény, mégis laktató táplálék: 100 g csiperkegomba csupán 39 kalóriát tartalmaz, a laskagomba pedig csak 33-at.