MTI Fotó: Balogh Zoltán |
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara álláspontja szerint a március közepén kirobbant brazil húsipari botrány ráirányította a figyelmet azokra a köztestület által korábban már jelzett kockázatokra, amelyekkel az EU és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) közötti szabadkereskedelmi egyezmény járhat. A NAK ezért szorgalmazza egy, az uniós fogyasztók biztonságát garantáló szigorú feltételrendszer kidolgozását.
Március közepén több embert vettek őrizetbe Brazíliában, miután a dél-amerikai ország hatóságai lelepleztek egy több mint 10 évre tartó húsipari csalássorozatot. A korrupciós ügyek mellett fény derült arra is, hogy egyes brazil húsipari vállalatok súlyosan megszegték az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szabályokat, például vegyi anyagokkal kezeltek lejárt szavatosságú húsokat, amelyeket később értékesítettek. A botrány miatt az Európai Unió (EU) részleges importtilalmat léptetett életbe négy brazil vállalat 21 feldolgozójával szemben, Magyarországon pedig a dél-amerikai országból származó hústermékek fokozott ellenőrzését rendelte el a Földművelésügyi Minisztérium.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elítéli a fogyasztók félrevezetését és egészségük veszélyeztetését, ezért üdvözli az uniós és a magyar hatóságok részéről megtett határozott lépéseket.
Aggódnak
Az EU, illetve a Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) országai között jelenleg is zajlanak a szabadkereskedelmi egyezményt előkészítő tárgyalások.
A mostani élelmiszeripari botrány megerősítette a NAK által megfogalmazott aggályokat, ezért a köztestület elvárja, hogy a tervezett megállapodásban részletesen határozzák meg azokat a követelményeket és biztosítékokat, amelyek garantálják, hogy csak az uniós szabályozásnak megfelelő termékek érkezhetnek be a harmadik országokból, köztük a Mercosur-országokból az EU-ba.