A mintegy 41 000 agrárügyféllel rendelkező tagbankok élen jártak a különböző gazdaságélénkítő hiteltermékek közvetítésében, az NHP Hajrá!, a Széchenyi Kártya és az EXIM Kárenyhítő programok keretein belül összesen 210 milliárd forintnyi forrást juttattak a vállalatok számára. Céljuk a további növekedés, kiemelt területként kezelve az élelmiszeripari és más, nagyobb hozzáadott értéket előállító fejlesztéseket, beruházásokat.
A Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár rendezvényén először jelennek meg közösen a Magyar Bankholding égisze alatt. A tagbankok egyenként is jelentős szereplők a piacon, együttesen pedig több szegmensben is piacvezetőnek számítanak.
A tagbankok összesített agrár- és élelmiszeripari hitelállománya 473 milliárd forint, amely a piac egynegyedét fedi le. A teljes állomány fele a mezőgazdasági vállalatoknál realizálódik, ahol a három hitelintézet még nagyobb, közel 30 százalékos részesedést tudhat magáénak. Eddig összesen 41 000 agrárvállalkozás – a legkisebb őstermelőktől kezdve egészen az élelmiszeripari nagyvállalatokig és agrárintegrátorokig – választotta pénzügyi partneréül a Magyar Bankholding tagbankjainak valamelyikét. A pénzintézetek agráripar iránti elkötelezettségét mutatja, hogy az összes vállalati ügyfél közel 13 százalékát az agráriumban működő vállalkozások adják.
A hazai mezőgazdaság a pandémiás időszak nehézségeiből is nyertesként került ki, amiben nagy szerepe volt a különböző államilag támogatott gazdaságösztönző hitelprogramoknak. Kedvező feltételek mellett több ezer milliárd forint áramlott a hazai gazdaságba, ezáltal az agráriumba is. A tagbankok 11 500 ügylet során az NHP Hajrá! Program keretében közel 95 milliárd forintot, a Széchenyi Kártya Programban 84 milliárd forintot, míg az exportösztönző EXIM Kárenyhítő Programban 34 milliárd forintot juttattak a hazai gazdáknak.
A Magyar Bankholding tagbankjai számára kiemelt jelentőséggel bír a hazai agrárium, hosszú távú céljaink között szerepel az abszolút piacvezető pozíció elérése a szektorban. Különösen nagy figyelmet kívánunk fordítani az élelmiszeripari beruházások ösztönzésére és finanszírozására. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy minél több olyan fejlesztés történjen az agrárszektorban, amely segít az adott vállalatnak feljebb kerülni a termelési értékláncban. A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar csak akkor lehet sikeres, ha a precíziós gazdálkodás eszközeit és a legújabb digitális megoldásokat megfelelően tudja integrálni a mindennapi működésbe. Arra kell törekedni, hogy minél nagyobb hozzáadott értékkel járuljanak hozzá a hazai vállalkozások a késztermékek gyártásához. Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezeket a beruházásokat minél személyre szabottabb és kedvezőbb finanszírozási megoldásokkal szolgáljuk ki – jelentette ki Szabó Levente, a Magyar Bankholding Zrt. egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese.