5p

Az év első felében várhatóan folytatódni fog az ukrán hadsereg lőszerhiánya, mivel időre van szükség a nyugati és az ukrán fegyvergyártás felfuttatására. A második félévben enyhülhet a probléma.

  • Avgyijivjától északkeletre és délnyugatra területet nyernek az oroszok, kihasználva a rossz időt, ami akadályozza az ukrán drónok használatát. Eközben az óriási ember- és eszközveszteség miatt az oroszok kezdenek kifogyni a harci járművekből. A Forbes híre szerint fél éven belül kritikussá válhat a helyzet ebből a szempontból.

Romlik a helyzet. Fotó: MTI/AP
Romlik a helyzet. Fotó: MTI/AP

  • Az év első fele nagyon nehéz lesz az ukrán hadseregnek a lőszerhiány miatt – mondta a Rácz András Kelet-Európa-szakértő, a Német Külpolitikai Intézet munkatársa a Telexnekv múlt héten adott interjújában. Időre van ugyanis szükség, amíg a nyugati és az ukrán hadiipari gyárak elegendő mennyiségű lőszert lesznek képesek szállítani. Európa a fegyverek, például tüzérségi eszközök tömeges gyártására sem volt felkészülve, mert senki nem számított rá, hogy olyan háború lesz a kontinensen, amelyben ezekből sok ezerre lesz szükség – folytatta a szakértő. Ezek gyártását is felfuttatják, ám ehhez is időre van szükség. Ukrajna nyugati támogatása 2024 legelején a gödör alján volt – mondta Rácz András. Ezt időben meghosszabbítva el lehet jutni egy olyan álláspontra, hogy a helyzet nem fog javulni. Szerinte azonban ez egy átmeneti állapot. Az EU és az USA biztosítani fogja Ukrajna megfelelő finanszírozását, és ez a következő hónapokban meg fog látszani a harctéren is. Ha nem történik váratlan fejlemény, például az orosz vezetésben, akkor 2024 nem fog változást hozni a háború felőrlő jellegében – véli a szakértő. A legfontosabb kérdés, hogy a nyugati és az ukrán fegyvergyártás mennyiségi értelemben fel tud-e zárkózni a felpörgetett orosz hadiipar mellé.
  • Rekordot döntött azoknak az oroszoknak az aránya, akik visszacsinálnák az Ukrajna ellen indított háborút, ha tehetnék – derült ki a Russian Field közvélemény-kutató intézet felméréséből. A friss kutatásban megkérdezettek 37 százaléka gondolkodik így. A háború kirobbantásakor készült vizsgálatban még csak 28 százalék volt ez az arány.
  • Az orosz polgári légi közlekedésben duplájára nőtt a balesetek száma 2023-ban az alkatrészhiány miatt, amit a nyugati szankciók okoznak. A repülőgépek egy részét alkatrészdonornak használják a többi üzemeltetéséhez.
  • Szerbiában kilencezer vállalkozást jegyeztettek be orosz állampolgárok 2023-ban, ami idén tovább növekedhet – derült ki az ezzel foglalkozó hivatal (APR) adataiból. A háború kezdete óta összesen 370 ezer orosz érkezett a Magyarországgal szomszédos országba Oroszországból.
  • A török bankok elkezdték felszámolni az orosz vállalatok náluk vezetett bankszámláit – írta a Vedomoszty gazdasági lap az üzleti élet szereplőire hivatkozva. Attól tartanak, hogy amerikai szankciókat kapnak a nyakukba az orosz gazdaság közvetett támogatásáért. Joe Biden, az USA elnöke decemberben írta alá azt rendeletet, amelynek alapján másodlagos, közvetett szankciók fenyegetik az orosz cégeknek szolgáltatásokat nyújtó külföldi bankokat.
  • A hollandiai székhelyű Yandex NV technológiai óriás 475 milliárd rubelért (5,2 milliárd dollár) eladja oroszországi eszközeit egy orosz befektetőkből álló csoportnak – derült ki a cég közleményéből. Ezzel lezárulhat a legnagyobb nyugati befektetés az orosz informatikai iparba. Az ár magában foglalja az orosz kormány kötelező 50 százalékos engedményét is a valós piaci árhoz képest. A vásárlók nem esnek nyugati szankciók hatálya alá. A holland vállalat lemond a Yandex márkanév használatáról.
  • Több millió hordó orosz olajból származó feldolgozott kőolajtermék került az Egyesült Királyságba – állítja a BBC két független jelentésre hivatkozva. Az orosz olajat először harmadik országokba, például Indiába szállítják, ahol finomítják, majd az így keletkező termékek juthatnak vissza Európába. A londoni kormány tagadja, hogy az orosz kőolaj eljuthatott volna a szigetországba.
  • A georgiai (grúziai) hatóságok számos robbanószerkezetet foglaltak le egy minivanban, amelyek az ukrajnai Odesszából az oroszországi Voronyezs városába tartottak Románián, Törökországon és Georgián keresztül. A robbanószerek katonai minőségűek voltak.
  • Az orosz kormány reméli, hogy nem lesz hatással az orosz–örmény kapcsolatokra, hogy Örményország csatlakozott hágai Nemzetközi Törvényszékhez (ICC). Ez azt jelenti, hogy ha Vlagyimir Putyin Jerevánba látogatna, akkor a hatóságoknak le kellene tartóztatniuk, mert az ICC körözi az ukrán gyermekek elhurcolásában viselt felelősségéért.
  • A Mpscpw Times szerint állítólag látták Moszkvában a Fox News kirúgott riporterét Tucker Carlsont, aki Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével is készített interjút egyebek mellett az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos véleményéről. Az orosz fővárosban terjedő pletykák szerint ezúttal Vlagyimir Putyinnal készül hasonló beszélgetésre.

Forrás: BBC, Guardian, Moscow Times, Times Radio

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Nagy pénzt lehet keresni lenézett növényekkel és állatokkal
Buksza blog | 2025. április 1. 07:54
Aki azzal szidalmazza embertársait, hogy alacsonyabb rendűnek tartott állatokhoz hasonlítja őket, annak érdemes figyelembe vennie, hogy például a hernyók kiváló alapanyagai a bioélelmiszereknek.
Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
Agrár Húsvét előtti pánik: hiába olcsóbb, de lesz elég sonka?
Szirmai S. Péter | 2025. március 26. 05:47
Egyszerre három súlyos, nagy gazdasági károkat okozó betegség, valóságos állatkór-attak nehezíti a húsvéti készülődést az élelmiszergazdaságban. A szarvasmarháktól a sertéseken át a juhokig, kecskékig a fő nagytestű haszonállatok veszélybe kerültek a száj- és körömfájás, a kiskérődzők pestisének megjelenésével. Ráadásul a madárinfluenza is megjelent a hazai baromfiállományban.
Agrár Nem késett a Spar közlése a vele szembeni versenyhivatali fellépés után
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 10:29
Nem sokkal azután, hogy a GVH kiadta, versenyfelügyeleti eljárást indít az élelmiszerlánc ellen, a Spar közölte: közel 220 millió forintot fordított tavaly társadalmi ügyek támogatására.
Agrár A Lidl, a Spar és a Tesco ellen is versenyfelügyeleti eljárás indult
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 09:56
A GVH azt gyanítja, hogy megtévesztő kereskedelmi kommunikációt folytatnak egyes „teljes kiőrlésűként” hirdetett termékeikkel kapcsolatban.
Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG