Vlagyimir Putyin februári látogatásáról szóló hírekben is megemlítették: az orosz elnök dicsérte a tiszteletére rendezett vacsora végén felszolgált hatputtonyos tokaji aszút. Posta György, Tokaj polgármestere arról számolt be a Népszabadságnak, hogy azért, hogy egy darabig otthon se kelljen nélkülöznie az isteni nedűt az orosz elnöknek, egy míves faragású, tízliteres tölgyfahordóba – amit Tokaj és Oroszország címerével ékesítettak - 6 puttonyos aszút töltöttek bele.
Korábban Oroszország nagyvásárlója volt a tokajinak. 1733 és 1798 között működött Tokajban az Orosz Borvásárló Bizottság, amelyik a legjobb dűlőkről válogatta és szállította az aszút a cári udvarba - évente 11-15 ezer liter jó minőségű bort szállítottak Hegyaljáról. A hazai és osztrák főúri vásárlókör nem nézte jó szemmel az oroszok árfelhajtó tevékenységét, végül sikerült elűzniük az oroszokat Tokaj-Hegyaljáról.
Tokajnak most is vannak gondjai: a magasabb minőségű aszúknak nehezen találják a felvevőpiacát, s az európai borfogyasztóknál sem könnyű elfogadtatni, hogy a természetes édes borok magasabb árkategóriát képviselnek, mint a nagy tételben, különféle technológiákkal előállított mesterséges "társaik".
Az orosz kapcsolat azért is tűnik vonzónak, mert ott - miként Lengyelországban is - még sokak emlékében él a szamorodni és az aszú - még akkor is, ha anno, a szocialista időszakban nem a legjobb formájukban kerültek az ottani fogyasztókhoz. A ma Oroszországában ugyanakkor már megvan a tehetősebb és magasabb igényszintű réteg, amely immár hajlandó és képes is megfizetni a luxust. Demeter Zoltán neves tokaji borász szerint egyelőre nincs szó arról, hogy az oroszok hatalmas tételekben vásárolnák fel az itteni borokat, de nem is a tömegtermékek eladása a cél. Azt több helyi borász is megerősítette: sokuk pincéjében van "felesleg" – a legjobb termőhelyekről származó, legdrágább palackok, amelyre sem a magyar, sem az európai piacokon nincs jelenleg elegendő vásárlóerő. Tokaj polgármestere úgy vélte: semmi esetre sem ártana a borvidéknek, ha - felélesztve a hagyományokat - újból létrejönne egy orosz borfelvásárló bizottság, s akárcsak régen, a városi házak egyikében működne.
Az első diplomáciai lépést mindenesetre a tokajiak megtették.