A magas infláció egyik hátulütője, hogy sok kereskedő, aki nem tud vagy nem akar árat emelni, de a költségei elszálltak, úgy dönthet, hogy inkább a kiadásokat fogja vissza. Ezt pedig általában nem veri nagydobra, amikor is minőséget ront, adagokat csökkent, kispórol hozzávalókat, lerontja a kapcsolódó szolgáltatásokat.
Klasszikus példa erre, amikor a fél literes tejföl először 4, majd 3,5 decis lesz, de ugyanannyiért adják. A hasonló trükköket hívják rejtett vagy árnyékinflációnak. Ennek jelei a figyelmes fogyasztók számára már láthatóak. Ilyen például a mellékelt lángos, amelyek árával gyakran tele van a sajtó. Bár akad még ezer forint alatti is belőle, főleg vidéken, de a Balatonnál vagy Budapesten az árak villámgyorsan kúsztak felfelé az utóbbi pár évben.
Ha úgy érzed, alighanem úgy is van
A lángosok méretére valószínűleg nincs szabvány, de ha úgy érzed, kicsi, vagy könnyű, vagy ha nem tölt meg egy egyszerű lapostányért, akkor alighanem tényleg kicsi. (Persze, tudjuk, sokat számít a vastagság, az íz, a feltét mennyisége és minősége, de még az étolaj illata is.)
Az első képen az olcsó budapesti strandon kapott szabálytalan alakú lángost az egyik irányban csak 20, a másik tengelyen 23 centiméter átmérőjűnek mértük, miközben otthon a kisebbik lapostányérunk is 23, a nagyobbik pedig 25 centiméteres. De kicsinek is érződött, és nem sokáig laktatott, a fokhagymával is spóroltak. Bár legalább alapvetően finom volt (1700 forintért).
A kiskereskedő és a multi is spórol
A második képen viszont már egy nagy nemzetközi gyorsétteremlánc csirkemell-terméke látható, amelyet rendszeresen fogyasztunk. Így nyugodtan ki merjük jelenteni, hogy a csökött, feleakkora darabok egyre gyakrabban tűnnek fel az utóbbi hónapokban a kosárban, miközben az árát is mintegy tíz százalékkal emelték. (Darabra árulják.)
A kapcsolódó szolgáltatások lerontása is a költségcsökkentés módja, az említett strand öltözői például nagyon csúnyán, kopottan, leharcoltan néztek ki. A büszke multinál meg nemhogy légkondi nem volt 36 fokos külső hőmérséklet mellett, de még egy döcögő ventillátor sem. Másutt esetleg a szállodai szobát takarítják ritkábban, vagy pincérekből van kevés, és jóval tovább tart a kiszolgálás. Az áruházban meg csak kínkeservesen találsz eladót, pedig épp azért mentél, mert ott kérdezhetsz.
Árulkodik a kenyérpirító
A szupermarketben vett olcsóbb toast-kenyeret lassan lábujjhegyen kell a kenyérpirítóhoz vinni, mert bármikor széteshet, ráadásul egyre inkább lötyög a készülékben. A “steak” feltűnően vékony lett az étteremben. Megint másutt a panírban kell keresgélni az elrejtett kis darab húst.
A való életből, 2022 május-júniusából vett példákat még valószínűleg sokáig lehetne sorolni. De legalább az alakunkra könnyebb vigyázni, ahogy a harmadik fotó sejteti. :)
Korábbi lángos-ügyi értekezéseinket lásd a kapcsolódó cikkekben: